Karikatúra proroka pohoršila moslimský svet. Tabuľky v obchode v saudskoarabskom Rijáde varujú pred dánskymi mliečnymi výrobkami. FOTO - REUTERS |
Kde sú hranice slobody prejavu, keď umelci znázorňujú islam? Je karikatúra proroka Mohameda ako teroristu, ktorý má na hlave turban v tvare bomby únosná? Odpoveď moslimského sveta na otázky, ktoré si položil vlani dánsky denník Jyllands-Posten, je jednoznačná. Nie je! Zverejnených 12 obrázkov podľa nich uráža islam.
V Egypte, na palestínskych územiach, v Saudskej Arábii, Iraku aj inde počas víkendu pálili dánske a nórske zástavy. Líbya v nedeľu oznámila, že zatvorí veľvyslanectvo, lebo vláda nespravila žiadne kroky na nápravu. Saudská Arábia pred pár dňami stiahla z Kodane veľvyslanca. Z karikatúr je hotová kultúrna vojna. Dánsko a Nórsko, kde tiež zverejnili 12 kontroverzných karikatúr, sú na zozname moslimských nepriateľov.
Moslimské komunity v Škandinávii protestovali po publikovaní obrázkov v lete minulý rok, potom informovali o urážke islamu aj materské moslimské krajiny. Odvtedy sa protesty stupňujú a dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen nedokázal upokojiť moslimský diplomatický zbor v Kodani, ktorý vytrvalo požaduje ospravedlnenie.
Dánska sa včera zastala aj Európska komisia, ktorá zdôraznila, že sloboda prejavu a tlače patria v Európe medzi základné slobody. Mnohým komisárom sa obrázky podľa hovorcu nepáčia, nie sú však protizákonné.
Arabské krajiny nerobia rozdiel medzi nezávislým denníkom a štátom. To, že publikovanie 12 obrázkov Mohameda (islam zakazuje spodobňovanie proroka) je výhradne rozhodnutím redakcie Jyllands-Posten a dánsky premiér nemôže novinárov potrestať, nedokážu pochopiť. Rasmussen v novoročnom prejave odsúdil pokusy démonizovať akékoľvek náboženské skupiny.
"V denníku Jylland-Posten cítime ľútosť, že celý problém sa dostal až na takúto úroveň a zdôrazňujeme, že sme nikoho nechceli uraziť," napísali dánske noviny v nedeľnom vydaní.
Najčítanejší dánsky denník sa rozhodol obrázky vlani uverejniť potom, ako redakciu v lete upozornili, že spisovateľ nemôže nájsť výtvarníka, ktorý by mal odvahu ilustrovať jeho knihu o Mohamedovi. Jyllands-Posten oslovil niekoľko desiatok domácich výtvarníkov, aby poslali svoje kresby, tí nelenili a denník sa pustil do svojho testu tolerancie.