Záblesky na senzáciu na úkor favoritov nestačili

BAZILEJ - Už po druhom vystúpení slovenských hádzanárov na ME v Bazileji bolo jasné, že zverenci Petra Hatalčíka obsadia ...

Radoslav Antl bol so šiestimi gólmi najlepším strelcom Slovenska v stretnutí ME hádzanárov proti Nemecku. Na snímke prekonáva brankára Henninga Fritza. FOTO - TASR/AFP

BAZILEJ - Už po druhom vystúpení slovenských hádzanárov na ME v Bazileji bolo jasné, že zverenci Petra Hatalčíka obsadia v B-skupine posledné štvrté miesto a so šampionátom vo Švajčiarsku sa rozlúčia. Do druhej fázy postupujú traja najlepší zo štvorčlenných základných skupín. Z našej idú ďalej Španieli s tromi bodmi, Francúzi s dvoma a Nemci s jedným.

Napriek druhej prehre mali Slováci v sobotu oveľa lepšiu náladu než po štvrtkovom otváracom stretnutí s Francúzskom. Štrnásťgólový debakel (21:35) totiž v St. Jakobshalle pred 6300 divákmi dokázali odčiniť a obhajcov titulu z Nemecka po výsledku 26:31 sympaticky potrápili. Hoci po celý zápas prehrávali, tím Heinera Branda sa o prvé víťazstvo na turnaji strachoval až do záverečnej desaťminútovky.

Premiérové vystúpenie na vrcholnom podujatí zakončili Slováci včerajším duelom s úradujúcimi majstrami sveta Španielmi, ktorým podľahli o deväť gólov 25:34 (10:15). Úradujúci majstri sveta na hladký triumf a víťazstvo v skupine B nepotrebovali žiadny extravýkon.

Sobota: nemecké obavy

Festival technických chýb ako v prvom zápase sa po druhý raz nekonal. Naši sa nikam neponáhľali, pokojne zakončovali, a keďže za agresívnou obranou stál pozorný Štochl, brnkali favoritovi na nervy. Hoci Nemci celý zápas vyhrávali, naši sa dokázali držať na dostrel. Po dvadsiatich minútach a streleckej potencii Antla s Tabačkom prehrávali Slováci len 10:11. Aj zásluhou Kukučku, ktorý na strednej spojke umne režíroval našu hru, a osobky na výborne hrajúceho nemeckého rozohrávača Krausa, ktorého si zobral na starosť Tomáš Straňovský.

Výraznejší náskok si obhajca titulu vypracoval až na začiatku druhého polčasu (21:15), ktorý naši odspali. Dokázali ešte stiahnuť na rozdiel dvoch gólov, no bližšie, na veľkú úľavu vysokého favorita, nás už Nemci nepustili a vybojovali si očakávaný postup do druhej fázy.

Nedeľa: španielsky ľahký krok

Španielsky brankár Hombrados bol v prvom polčase neprekonateľný. Ani mnohé čisté šance sa nekončili gólmi, a hoci majstri sveta nehrali nič výnimočné, bez väčších problémov vyhrávali. Slovákom chýbali góly zraneného Dana Vala, a keď sa v 10. min. zranila ďalšia spojka, Prešovčan Peter Tumidalský, na pár minút sa im úplne rozpadla koncepcia hry. Museli ju tvoriť krídelníci Polakovič s Martinom Straňovským, ktorí v podobnej úlohe často nevystupujú.

Po zmene strán to už predsa len vyzeralo veselšie. Naši sa upokojili, Španieli nikam nehnali (zápas so Slovákmi sa im do druhej fázy nezapočítaval), a keď sa rozchytal aj Meluš, skóre v prospech favorita až tak rýchlo nenarastalo. V 43. min. sme prehrávali len 20:22, no svetoví šampióni žiadnu senzáciu nepripustili a do konca zápasu nám ušli na deväťgólový rozdiel.