S ministrom Rudolfom Zajacom (vľavo) mal premiér Mikuláš Dzurinda"vážny pohovor", minister František Tóth (vpravo) má podľa neho "druhú šancu". Otvorene nepovedal, či sú kandidátmi na odchod z vlády. FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda včera povedal, že mal "vážny pohovor" s ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom o problémoch na jeho ministerstve. O ministrovi kultúry Františkovi Tóthovi zasa včera v diskusnej relácii Sedmička televízie JOJ povedal, že má druhú šancu vyriešiť svoje problémy s protestujúcimi umelcami.
Ani jeden z ministrov nie je členom Dzurindovej SDKÚ. Obaja majú spoločné, že nie sú nominantmi koaličnej strany, ale iba skupiny odídencov z ANO, ktorí majú vlastný poslanecký klub.
Zatiaľ vraj premiér za Tóthom stojí, ak však šancu nevyužije, pripustil, že ho dá odvolať. "Ak dospejem k názoru a presvedčeniu, že by som konať mal, tak budem konať. Sú hraničné situácie, keď ide o princípy a zásady," povedal o Tóthovi.
So Zajacom vraj rozoberali "niekoľko praktických otázok a problémov". Nezavolal si ho vraj preto, že "by bola reforma zle odštartovaná a zle zmanažovaná". "Nebolo to ani o jeho odchode z funkcie," hovorí Dzurinda.
Zajac v televízii Markíza povedal, že hovorili o privatizácii záchranniek. Opozícia i časť obcí ju kritizujú. Zajac v narážke na kauzu SDKÚ povedal, že Dzurinda ho vystríhal, aby "sme do konca tohto volebného obdobia neurobili nejaké vláčiky". O odchode neuvažuje. "Nemám dôvod, ja svoje posolstvo dokončím," vyhlásil Zajac s tým, že to neočakáva ani od Dzurindu.
Predseda SMK Béla Bugár sa netají výhradami voči Zajacovi. Asi pred tromi týždňami sa Dzurindu pýtal, či neuvažuje, že by "minister vzhľadom na problémy, ktoré tu vznikajú, odišiel". O Tóthovi si myslí, že premiér musel očakávať problémy, keď za ministra kultúry navrhol človeka, čo nikdy nepracoval s umelcami. Dnešná situácia "už môže súvisieť s blížiacimi sa voľbami".
Podpredseda KDH Július Brocka pripustil, že ak premiér na túto tému hovoril, sám počíta s výmenami, ktoré by "zlepšili imidž vlády a aj jeho strany".
O osude ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca sa špekuluje už dlhšie. Jeho odvolanie ako strojcu nepopulárnej reformy by mohlo vláde zlepšiť imidž. "Ich osud je v rukách premiéra," povedal Július Brocka, poslanec KDH.
SMK podľa šéfa strany Bélu Bugára prekážajú stanovy a právomoci vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, kde vraj zástupcovia, ktorí sa tam dostali cez Zajaca a ktorých "pozadie poznáme", pretláčali "absolútne iné myšlienky". Otvorene sa nevyjadril k tomu, či sú ministri Zajac a Tóth kandidátmi na odchod z funkcie. Tak ako všetci koaliční politici vylúčil, že by sa tak stalo v parlamente v spolupráci s opozíciou.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar hovorí až o šiestich kandidátoch na odvolanie. Či však opozícia získa dostatok hlasov na odvolanie Tótha, nevedel povedať. "Parlament, ktorý ma iné zloženie ráno ako večer, je nevyspytateľný. Jeden z tých ministrov padnúť môže," povedal Mečiar v televíznej debate s Dzurindom.
Dzurinda odvolávanie v parlamente považuje za neférové, zmeny v koalícii sú podľa neho možné iba na základe dohody koalície.
Politológ Grigorij Mesežnikov si netrúfa odhadnúť, či sú Dzurindove vyjadrenia signálom pre ohrozených ministrov, ale pripúšťa, že ich pozície sú slabšie ako ako ostatných. Dosah Zajacovho pôsobenia na preferencie vládnych strán je pritom negatívnejší ako u Tótha, ktorého spor s umelcami má tiež pre koalíciu nepríjemný vplyv na verejnosť. (rp)