Hrušovský sa takto rozhodol "v záujme zodpovedného vyriešenia tohto problému", ktorý považuje za veľmi vážny.
Predpokladá, že poslanci budú mať v pondelok k dispozícii už aj stanoviská firiem, ktoré sa na dodávke a inštalovaní hlasovacieho zariadenia podieľali.
Predseda Smeru Robert Fico požiadal včera Hrušovského, aby dal hlasovanie opakovať, ten k tomu zatiaľ nezaujal stanovisko.
Hlasovací systém počas mimoriadnej schôdze o zastavení privatizácie letísk vykázal opozičného poslanca Borisa Zalu, ktorý bol v Austrálii, ako hlasujúceho. V skutočnosti to bol hlas Jána Bielika z KDH, lenže systém ho prisúdil Zalovi. Bielika naopak vykazoval ako neprítomného, hoci ten sedel v poslaneckej snemovni.
Ján Bielik z KDH povedal, že pri hlasovaní sa nedá overiť, či hlasuje Bielik alebo Zala, svetelný indikátor na zariadení ukazuje poslancom len to, ako hlasovali. Keďže svetielka na zariadení svietili tak, ako mali, "nemal som dôvod si myslieť, že niekde je chyba", povedal Bielik.
Každý poslanec má možnosť skontrolovať hlasovanie cez internet, ak si donesie počítač do sály, alebo si môže od technika vypýtať výpis. Podľa Bielika sa to zvykne kontrolovať len pri dôležitých hlasovaniach.
Problémom chybného hlasovania sa Kancelária Národnej rady zaoberala hneď, ako sa o ňom dozvedela. Požiadali dodávateľov zariadenia o stanoviská, momentálne čakajú na odpoveď firmy PCS Bratislava. Vedúci kancelárie Miroslav Záluszký hovorí, že podľa doterajších zistení sa zdá, že v softvéri chyba nebola.
Hlasovaciu jednotku, ktorá nesprávne identifikovala kartu poslanca, už vymenili a tú chybnú poslali na analýzu výrobcovi.
(dro, sita, tasr)