BRATISLAVA - Ešte v stredu politológovia Grigorij Mesežnikov aj Miroslav Kusý demisiu ministra obrany Juraja Lišku neočakávali, hoci by ju považovali za vysoko kultúrne gesto. Včera Mesežnikov nevylúčil, že Liška uvažoval o demisii skôr, ale "chcel sa s vojakmi ešte rozlúčiť".
"Vzhľadom na to, že ide o prvé takéto odstúpenie, bude vnímané pozitívne," myslí si Mesežnikov, podľa ktorého má Liškova demisia tri roviny - morálnu, odbornú a politickú. "Svojím odstúpením odstránil možné tlaky v predvolebnom období. Politický rozmer tam nepochybne bol," povedal. Úlohu podľa neho zohrali aj prvé zistenia pri vyšetrovaní. "Neznamená to priznanie osobnej viny, ale zodpovednosť tam nepochybne je."
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že Liška možno nemal len ušľachtilé motívy, "ale to nie je podstatné, lebo pre verejnosť je to "krásne a ušľachtilé gesto a takto to treba brať".
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson hovorí, že minister bol buď pod emocionálnym tlakom, alebo vychádzal zo zistení vyšetrovateľov, alebo išlo o predvolebný ťah. "Skôr si myslím, že tento minister vôbec nemal nastúpiť, lebo z hľadiska odbornosti nebol kompetentný."
Samson pripomína, že Liška nastúpil ako núdzové riešenie po ambulantnom riešení vládnej krízy. "Deficit odbornosti prispel k tomu, že minister neuniesol túto tragédiu." Slovenská verejnosť podľa Samsona čakala nejaké gesto uzmierenia a toto je celkom dobrý, "či už premyslený, alebo emocionálne motivovaný ťah". Na preferencie SDKÚ a verejnosť to podľa neho pôsobí vysoko pozitívne.
Český politológ Jiří Pehe by si želal, aby toto gesto prispelo k novej politickej kultúre a "na pomery v tomto regióne je to nadštandardné gesto". V Česku by podľa neho minister určite neodstúpil. Pehe dúfa, že blízkosť volieb nehrala úlohu, lebo v takom prípade "by išlo skôr o kalkuláciu, ktorá má priniesť body strane pána ministra a na to by takáto tragédia nemala byť používaná".
(mož)