
FOTO – ČTK/AP
Vzťah medzi Švajčiarskom a Organizáciou Spojených národov je v mnohom kuriózny. Švajčiari tvoria 99 percent obyvateľov sveta, ktorí nie sú členmi OSN. To zvyšné jedno percento ešte donedávna predstavovala tisícka obyvateľov Vatikánu a 9-tisíc občanov Tuvali. Pred dvoma rokmi však aj tento malý tichomorský ostrov do OSN vstúpil.
Švajčiari nie sú členmi, a predsa by bez nich bolo fungovanie najväčšej svetovej organizácie ťažko predstaviteľné. Poskytujú OSN, presnejšie jej európskej pobočke, nielen útočisko (v Ženeve), ale sú dlhodobo jedným z najväčších prispievateľov. Do rôznych špecializovaných agentúr OSN vrážajú ročne 460 miliónov švajčiarskych frankov (asi 13 miliárd Sk).
Po nedeľňajšom referende môže byť všetko inak. Druhýkrát vo svojej histórii sa budú obyvatelia Švajčiarska rozhodovať, či sa stanú plnoprávnou súčasťou OSN, alebo ostanú ostrovom vo svetovom oceáne.
Problémom nie sú peniaze, hoci po vstupe budú Švajčiari platiť ešte o 70 miliónov frankov viac (takmer 2 miliardy korún). Švajčiari sú príliš hrdí na svoju neutralitu, než aby priznali, že je výhodnejšie do medzinárodnej politiky hovoriť, ako sa jej hrdo, ale z diaľky prizerať. Jedna z najbohatších krajín sveta je silne zapojená do medzinárodných hospodárskych štruktúr, ale členstvu v politických organizáciách sa vyhýba ako čert svätenej vode.
Švajčiari však nemôžu poprieť, že studená vojna sa skončila a súčasné problémy s utečencami, teroristami či menovými krízami nemôžu riešiť sami. Preto do svetovej politiky vstupujú zadnými dverami. V OSN majú štatút pozorovateľa, ale od roku 1990 dobrovoľne dodržiavajú sankcie, ktoré OSN vyhlásila. Podobne je to s EÚ, do ktorej vytrvalo odmietajú vstúpiť, ale vyjednali si zvláštne vzťahy, ktoré ich s Bruselom zblížili.
Príznačný je postoj terajšieho švajčiarskeho prezidenta Kaspara Villigera, ktorý rovnako ako tri štvrtiny Švajčiarov v referende v roku 1986 vstup do OSN odmietol. Na otázku denníka Neue Zürcher Zeitung, či názor zmenila aj verejnosť, povedal: „Jednoznačne. V roku 1986 bolo v mojom okruhu známych málo tých, ktorí hlasovali za vstup do OSN. Dnes mám dojem, že sa sotva nájde niekto, kto za vstup hlasovať nebude.“
Podľa februárového prieskumu podporuje vstup väčšina obyvateľstva a tri zo štyroch vládnych strán. Proti je Švajčiarska ľudová strana miliardára Christopha Blochera, ktorého politika je blízka Rakúšanovi Haiderovi - pestovať v ľuďoch strach zo všetkého a všetkých.
V nedeľu Švajčiari nebudú rozhodovať len o členstve v OSN, ale aj o svojom ďalšom pôsobení v medzinárodnej politike. Priaznivci i odporcovia vstupu sa zhodujú, že členstvo v OSN je len prvým krokom na ceste do Európskej únie.