František Mrázek. FOTO - ČTK |
Mrázek podľa odhadov médií ovládal majetok v hodnote niekoľko desiatok miliárd českých korún. Získať presnejšie údaje je ťažké, firmy kontrolované Mrázkom často papierovo viedli iní ľudia.
Podnikateľ bol často označovaný za jednu z hláv českej mafie. Veľká časť jeho aktivít sa pohybovala na hranici zákona alebo až za ňou.
Taktiež ho považovali za mozog skupiny podnikateľov okolo potravinárskej a chemickej firmy Setuza, o ktorej sa v Čechách v posledných mesiacoch veľa hovorí. Jej nesplnené obchodné nádeje pravdepodobne stáli za vypuknutím jedného z najväčších škandálov minulého roku: podozrenia z korupcie pri predaji chemického koncernu Unipetrol poľskej energetickej firme PKN Orlen. Podozrenie z korupcie siahalo do najvyšších vládnych kruhov vrátane expremiéra Stanislava Grossa. Práve vďaka jeho pomoci mal Unipetrol získať Orlen. Z obchodu by profitoval aj český podnikateľ slovenského pôvodu Andrej Babiš, konkurent skupiny okolo Mrázka.
Český premiér Jiří Paroubek podozrieva z rozpútania aféry Mrázkovho spoločníka Tomáša Pitra, ktorý tak mal urobiť z pomsty, že z obchodu vypadol. Pitra vlani v Čechách odsúdili pre podvody na osem a pol roka väzenia. Paroubek ho verejne označil za nepriateľa štátu.
Až do konfliktu pre Unipetrol pritom mali Mrázek aj Pitr s politikmi vládnej sociálnej demokracie výborné vzťahy, ktoré využívali vo svojom podnikaní.
Mrázek s Pitrom podľa týždenníka Respekt zbohatli v deväťdesiatych rokoch vďaka tomu, že lacno nakupovali zadlžené krachujúce firmy, ktorých dlhy potom prevádzali na nastrčené osoby. Tie potom často bez stôp zmizli.
Úspešné či neúspešné pokusy o atentáty, či záhadné zmiznutia postihovali osoby, s ktorými Mrázek obchodoval alebo bojoval veľmi často. Podľa polície mohol mať v nejednom smutnom konci priamo prsty. Podobne ako pri vyšetrovaní podozrení z bankových a iných podvodov mu však nikdy nič nedokázali. Mrázka neznámy páchateľ postrelil už v roku 2002, vtedy vyviazol iba so zranením.
Privatizáciu Unipetrolu v Čechách vyšetrovala zvláštna parlamentná komisia. Včera jej členovia za vládnu sociálnodemokratickú stranu a jej spojenci - komunisti - presadili záverečnú správu, podľa ktorej vláda pri privatizácii Unipetrolu nijako zásadne nepochybila. S tým nesúhlasia poslanci za opozičných občianských demokratov, podľa ktorých správa skresľuje skutočnosti a chcú vypracovať vlastnú.
PETER MORVAY