Prívrženci Hamasu včera oslavovali, pušky nechýbali. FOTO - SITA/AP
Palestínčanom bude vládnuť hnutie Hamas, ľudia z Arafatovho okolia prepadli. To je výsledok stredajších palestínskych parlamentných volieb.
Hamas získal 76 zo 132 parlamentných kresiel, doteraz vládnuci Fatah len 43.
Členovia Hamasu v Ramalláhu už včera ukázali, kto je víťaz. Vtrhli do budovy parlamentu a vyvesili tam vlajku hnutia. Pobili sa pritom s aktivistami hnutia Fatah, ktoré vo voľbách pohorelo.
Na palestínskych územiach sa naplnil najhorší možný scenár: reprezentovať ich budú ľudia, s ktorými sa žiadna slušná krajina nechce baviť. Západ je v šoku, tešia sa radikálne islamistické skupiny a Irán.
Svet hľadá spôsob ako sa s Hamasom vyrovnať. Izrael a Američania odmietajú s hnutím komunikovať, kým neuzná židovský štát, Európska únia trvá na tom, aby sa vzdal násilia. Hamas sa na nič také nechystá. Hovorí, že je maximálne pripravený predĺžiť obdobie pokoja, pravda, len za izraelské ústupky.
V šoku je aj palestínska politická špička. Zo svojho krachu obviňuje Izrael, vraj zvyšoval popularitu Hamasu tým, že nechcel robiť viac ústupkov. Izrael odpovedá, že za všetkým je korupcia vládnuceho hnutia Fatah a jeho neschopnosť.
Palestínsky premiér Ahmed Kurája a vláda rezignovali a existuje aj možnosť, že odíde predseda samosprávy Mahmúd Abbás. Ľudia z jeho blízkeho okolia hovoria, že ak mu Hamas nedovolí vyjednávať o mieri s Izraelom, nič iné mu nezostane.
Hamas sa zatiaľ tvári, že má záujem o koalíciu s Fatahom. Fatah je nerozhodný. Podľa palestínskeho korešpondenta izraelského denníka Jediot Achronot v hnutí prevláda názor, že by malo odísť do opozície a neslúžiť ako "bábka" v službách Hamasu.
Stále sa ráta aj so scenárom, že vznikne koaličná vláda a Hamas dostane posty, ktoré sú zodpovedné za každodenný život Palestínčanov. Diplomaciu a prístup k zahraničným fondom by zabezpečoval Fatah.
Víťazstvo Hamasu Palestínčanov prekvapilo, hlavne po tom, čo volebné odhady označili za víťaza vládny Fatah. "Konečne ľudí z Fatahu odtiaľ vyhodili. Tak im treba za to, že kradli," vykrikovali ľudia v Gaze v reportáži izraelskej televízie.
Palestínski analytici tvrdia, že voľby znamenali stop doterajšej palestínskej garnitúre. Tá sa nevedela priblížiť potrebám ľudí a po smrti Jásira Arafata stratila aj svoju hlavnú tvár.
Palestínčania teraz čakajú, ako sa zachová Izrael. Jeho predstavitelia sú zatiaľ zdržanliví. No včera zasadali bezpečnostní odborníci. Časť z nich odporúča Izraelu "zapchať všetky diery smerom z palestínskych území" a ostražitosť. Časť zase hovorí, že Hamas sa bude snažiť správať konštruktívne a nebude provokovať.
Povedali
"Neexistuje žiadny mierový proces. Nechceme náš národ ťahať za nos tvrdením, že čakáme na mierový proces."
Mahmúd Zahhár, vodca Hamasu v pásme Gazy
"Dnes vznikol Hamastan, zástupca Iránu na obraz Talibanu. Je jedno, koľko mejkapu natriete na Hamas, stále to bude len ten istý Hamas."
Benjamin Netanjahu, bývalý izraelský premiér
"Hamas ako víťaz palestínskych volieb nemôže byť partnerom mierových rokovaní, pokiaľ sa nezriekne násilia."
George Bush, americký prezident
"Ako sme povedali, nedá sa stáť jednou nohou v politike a druhou v terorizme. Preto sa náš postoj k Hamasu nezmenil."
Condoleezza Riceová, ministerka zahraničia USA
"Počítame s tým, že budeme spolupracovať s akoukoľvek palestínskou vládou, pokiaľ bude odhodlaná napĺňať svoje ciele mierovou cestou."
Benita Ferrerová-Waldnerová, európska komisárka pre vonkajšie vzťahy
"Akákoľvek skupina, ktorá sa chce zúčastňovať na demokratickom procese, by sa mala odzbrojiť. Pretože nosiť zbrane a zasadnúť v parlamente, to je základný rozpor a som si istý, že Hamas o tom rovnako premýšľa."
Kofi Annan, generálny tajomník OSN
"Iránska islamská republika blahoželá Hamasu a všetkým palestínskym vojakom a úžasnému islamskému ľudu."
Hámid Réza Asifí, hovorca ministerstva zahraničných vecí Iránu
"Je to veľmi, veľmi, veľmi zlý výsledok. Ak sa správy potvrdia, tak všetko, v čo sme dúfali, tá šanca na mier medzi Izraelom a Palestínou, sa odkladá na neurčito."
Silvio Berlusconi, taliansky premiér
Čo je Hamas
Hnutie Hamas vzniklo v roku 1987 počas prvej palestínskej intifády. Ide o jednu z najradikálnejších palestínskych teroristických organizácií a jeden z najčastejších cieľov izraelských akcií zameraných na likvidáciu teroristov.
Ideológiu Hamasu formuloval šejch Jásin, ktorý sa pred dvomi rokmi stal obeťou izraelskej bomby. O mesiac ho nasledoval jeho nástupca Abdal Azíz Rantisi. Vtedy sa hnutie rozhodlo, že nezverejní meno svojho šéfa a najznámejší predstavitelia sa stiahli do podzemia.
Charitatívne akcie Hamasu zvyšovali jeho popularitu, rovnako ako samovražedné atentáty proti Izraelu. Hamas ako prvý nasadil na samovražednú misiu ženu, ale vedel aj načas zastaviť útoky, ak mu to vyhovovalo.
Jeho základňa je v Gaze, ale voľby ukázali, že má silnú podporu aj na liberálnejšom západnom brehu.
Odmieta právo Izraela na existenciu, uznáva ozbrojený boj a všetkých Izraelčanov považuje za legitímny cieľ svojich útokov. V posledných rokoch čoraz častejšie hrá na náboženské city a snaží sa o prísne dodržiavanie islamu. Členovia hnutia sú za niekoľkými vraždami mladých žien, ktoré sa stretávali so svojimi priateľmi mimo dozoru rodiny.
(mik)