V atmosfére žiaľu v prešovskej hale nebola reč o peniazoch. Tie prídu na rad neskôr. FOTO - TASR |
Podľa hovorcu armády Milana Vangu sa bude každá žiadosť posudzovať osobitne. "Ku každému prípadu sa bude pristupovať individuálne, keďže výpočet odškodnenia závisí od viacerých údajov. Zámerom ministerstva je však ísť do úplného maxima, aby sme aspoň takýmto spôsobom zmiernili žiaľ pozostalých," povedal.
Podľa Vangu je vyplácanie odškodného možné iba v medziach zákona, ministerstvo sa však bude v prípade pohyblivých hodnôt snažiť platiť vrchné hranice.
Vypočítať, koľko dostanú jednotlivé rodiny, je pomerne zložité a celková suma závisí od platu vojakov, odslúžených rokov, ale napríklad aj od toho, či mali manželky alebo manželov a od počtu detí. Z úrazového zabezpečenia bude armáda rodinám preplácať náklady na pohreb, na pomníky, ale i časť peňazí za smútočné oblečenie alebo pohostenie.
Z rovnakých fondov by mali rodiny dostať príspevky na výživné i jednorazové odškodnenie pozostalých.
Práve jednorazové odškodnenie by mohlo byť najvyššou sumou, ktoré rodiny obetí katastrofy dostanú. Pokiaľ totiž bola obeť ženatá alebo vydatá, rodina dostane 50-násobok základného platu a pokiaľ mala deti, 60-násobok. Pokiaľ zahynul slobodný vojak, pozostalým sa môže vyplatiť 25-násobok základu.
Z výsluhového zabezpečenia vojakov by rodiny mali dostať ďalší jednorazový príspevok - tzv. úmrtné, manželky a manželia obetí navyše vdovský a vdovecký dôchodok a deti sirotský dôchodok.
Pre relatívne zložité výpočty odškodného je teda možné iba rámcovo odhadovať, že by sa sumy pre rodiny niektorých vojakov mohli pohybovať aj v miliónoch korún.
Rozdiel medzi odškodným rodinám slobodných vojakov v najnižších hodnostiach a tým, čo mali rodiny a pre armádu pracovali dlhšie, však bude značný.
Uvažuje sa tiež, že by príbuzní obetí mohli dostať aj ďalšie odškodné. O prípadných peniazoch "navyše" zatiaľ nepadlo konkrétne rozhodnutie. (knm)