Výsledkom prieskumu je, že súdnictvo na tom možno nie je až tak zle, ako to vyplýva z prieskumov verejnej mienky.
Vyškolení dobrovoľníci z radov študentov, dôchodcov a ľudí z mimovládnych organizácií sledovali minulý rok od mája do júna 211 pojednávaní na okresných súdoch v Galante a Martine.
Ich úlohou bolo všímať si dodržiavanie formálnych postupov, správanie a profesionalitu sudcov, ale aj to, či sa pojednávania začínajú načas. Prakticky pri všetkých sledovaných parametroch dopadli výsledky pre sudcov a súdy vysoko pozitívne.
Prístup a správanie pracovníkov súdov boli pozitívne hodnotené v 90 percentách prípadov. Sudcov počas pojednávania monitorujúci zväčša vnímali ako charizmatické osobnosti, ktoré si dobre robia svoju prácu. Na hodnotiacej škále od 3 do -3 bola najčastejšie udeľovanou známkou práve trojka, čiže najlepšie hodnotenie.
O tom, že sú monitorovaní, sudcovi vedeli. Podľa manažérky projektu Šarloty Pufflerovej preto, lebo išlo o pilotný projekt. V budúcnosti by ho chceli rozšíriť a potom už sudcovia nebudú o monitoringu infomovaní.
"Napriek tomu, že o tom vedeli, vynorilo sa množstvo nedostatkov, ktoré človek nemôže prestať robiť, keď ich robí stále," hovorí Pufflerová. Myslí si, že ak má niektorý sudca vžité určité zlozvyky, nevzdá sa ich preto, že ich nejaký občan sleduje.
Jeden zo sudcov si napríklad počas prestávky v pojednávacej miestnosti zapálil cigaretu, iná sudkyňa zase počas pojednávania žula žuvačku. V niekoľkých prípadoch zase sudcovia dávali najavo dobré vzťahy k obhajcovi. Častou chybou bolo oneskorené začatie pojednávania, v priemere až o 19 minút.
Ministerstvo spravodlivosti túto iniciatívu víta a je pripravené podporiť ju aj v budúcnosti.