FOTO - ČTK |
Väčšina z tisícov prítomných sa nebránila slzám. Viacerí z pozostalých nevydržali atmosféru nabitú žiaľom a museli im pomáhať zdravotníci. Len dve malé deti, ktoré si ešte nedokázali uvedomiť, že stratili otca, veselo poskakovali okolo svojej mamy.
Usporiadatelia museli odniesť aj jedného člena čestnej stráže. Okamžite ho zastúpil náhradník.
V zaplnenej prešovskej hale potiahnutej čiernym súknom bolo vyše 5-tisíc ľudí, ďalších 500 malo stoličky na modrej palubovke. Pred nimi stálo 42 truhiel prikrytých štátnymi vlajkami.
Slovensko stratilo 42 vojakov, ktorí sa vracali domov z misie v Kosove. Tridsaťšesť detí stratilo svojich otcov, jedno svoju matku.
Na bočnej stene vedľa mohutného kríža bolo veľkými bielymi číslicami napísané: 19. január 2006. A slová: Česť vašej pamiatke!
Pri každej truhle stáli šiesti vojaci, ďalší dvaja držali v rukách portrét vojaka v čiernom ráme a vankúšik s vyznamenaniami. Vojakom ich udelili in memoriam ministri obrany Slovenska a Česka a náčelník generálneho štábu.
V hrobovom tichu zneli halou mená obetí, ktoré čítal veliteľ pozemných síl Milan Maxim. Kým skončil. prešla trištvrte hodina.
Podporiť pozostalých príbuzných v najťažšej chvíli sa v príhovore snažil náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík.
Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer povedal, že v tento veľmi smutný deň "máme hroznú a nepredstaviteľnú povinnosť povedať posledné zbohom". Priskorá smrť mladých ľudí, čo slúžili mieru, "je nesmiernou stratou aj pre alianciu, ktorá je jednou veľkou rodinou".
Príhovor ministra obrany Juraja Lišku bol nabitý emóciami. "V histórii Slovenska ešte nebola taká udalosť, aby sa pod jednou strechou stretlo toľko smútku a utrpenia ako dnes na tomto mieste." Minister spomínal na rozlúčku s vojakmi, ktorí tu dnes ležia mŕtvi. Od domova ich delili minúty. "Neprivítalo ich svetlo letiska, ale svetlo večné. Splnili všetky rozkazy. Ten posledný, vráťte sa domov živí a zdraví, nie. Odpusťte, vojaci moji!"
O štvrť na jednu zaznela halou štátna hymna, zvonku sa ozvali salvy na počesť obetí.
Potom sa z reproduktorov ozvala tichá melódia pesničky, hymny, ktorú si spievajú všetci vojaci misie KFOR pri návrate domov - Flying Home.
M. Farkaš rozlúčku nepozeral
Nadporučík Martin Farkaš, jediný pasažier tragického letu, čo prežil haváriu, priamy prenos z poslednej rozlúčky so svojimi kolegami nesledoval.
"Hoci na tlačovej besede pôsobil navonok vyrovnane a suverénne, bola to preňho veľká psychická záťaž. Prenos z prešovskej haly sa rozhodol radšej nepozerať," dozvedeli sme sa z okruhu zdravotníkov nemocnice Fakultnej nemocnice L. Pasteura. Včera ho previezli do Vojenskej nemocnice v Košiciach, kde sa bude doliečovať. (sen)