Surfovať na vlnách rýchleho internetu sa dá už za 300 korún mesačne. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP
BRATISLAVA - Hoci Slovensko ešte stále vo využívaní rýchleho internetu zaostáva za väčšinou Európy, podľa odhadov ho už využíva viac ako 120-tisíc klientov, či už v domácnostiach alebo vo firmách. Ide pritom len o rýchle pripojenie cez telefónnu linku (aDSL) a o služby operátorov káblovej televízie.
Napríklad prípojka aDSL od Slovak Telecomu je dnes prístupná vyše trom miliónom ľudí v 693 mestách a obciach vrátane všetkých krajských. Znamená to, že cez tieto prípojky môžu služby DSL okrem Telecomu poskytovať aj ostatní hráči.
Zdá sa, že káblový internet sa v relatívnych číslach teší väčšej obľube. Kým Telecomu sa za tri roky podarilo získať stotisíc zákazníkov aDSL, najväčší poskytovateľ káblovej televízie UPC má podľa odhadov asi 21-tisíc zákazníkov. Firma pritom operuje len v štyroch krajských mestách.
Po nástupe moderných technológií, ktoré zvýšili rýchlosť pripojenia v mobilných sieťach, ale začali zákazníci rýchlo pribúdať aj mobilným operátorom. Ani T-Mobile ani Orange zatiaľ presné počty zákazníkov dátových služieb nezverejnili. Popri mobilnom internete fungujú aj ďalšie, bezdrôtové alternatívy ako sa dostať na sieť.
K tradičným bezdrôtovým mikrovlnným sieťam nedávno pribudli zatiaľ málo rozšírené siete Wimax.
Dilema: káblovka či DSL
Na sťahovanie filmov a hudby sa najviac hodí nepretržité a rýchle pripojenie na internet, ktoré na slovenskom trhu zastupuje aDSL a káblový internet.
Káblovým operátorom sa oplatila stratégia ponúkať paušály bez obmedzení. Surfovanie cez káblovku zlacňuje aj to, že zákazníci nemusia platiť za telefónnu linku. Na porovnanie, neobmedzené pripojenie rýchlosťou 512 Kbit/s je mesačne zhruba o 400 korún lacnejšie ako aDSL. Problém je však dostupnosť služby.
Poskytovatelia rýchleho pripojenia aDSL ponúkajú na rozdiel od káblových operátorov dva typy mesačných paušálov. Buď zákazník približne vie, koľko dát stiahne a odošle a vyberie si limitovaný program, alebo sa môže rozhodnúť pre drahší, no neobmedzený paušál.
Existujú aj veľmi lacné programy s malým objemom dát, ale na bežné surfovanie provideri odporúčajú predplatiť si minimálne tri gigabajty dát, čo vychádza mesačne okolo tisíc korún. Každý megabajt navyše totiž stojí peniaze. Čím je program nižší, tým je prekročenie limitu drahšie.
Inštaláciu káblového internetu alebo aDSL v cene niekoľko tisíc korún si môže zákazník zlacniť až na korunu, keď sa zaviaže, že bude služby odoberať nejaký čas. Obvykle ide o rok alebo dva.
Dial-up na ústupe
Rýchly internet pomaly vytláča kedysi dominantné vytáčané pripojenie dial-up na perifériu. Toto dnes už pomalé pripojenie sa používa najmä v oblastiach, kde nie sú dostupné služby káblovej televízie a rýchleho pripojenia aDSL. Pri klasickom dial-upe sa účtuje čas strávený na internete. Pre ľudí, ktorí na internete trávia viac ako hodinu denne, je tento spôsob pripojenia nevýhodný.
Slovak Telecom preto pred dvomi rokmi predstavil program Rodinný internet. Zákazník si priplatí tristopäťdesiat korún a surfuje bez obmedzenia od štvrtej popoludní do siedmej rána. K tomu treba prirátať aj internetový program, bez ktorého sa nedá na internet pripojiť. Najlacnejší večerný program stojí asi 90 korún. Celkovo, aj s telefónnou linkou, mesačne zákazník zaplatí okolo 750 korún. Telecom sa netají tým, že program Rodinný internet je určený na to, aby ľudia prišli na chuť nepretržitému pripojeniu. V ďalšej fáze potom predpokladá, že prejdú na rýchle pripojenie aDSL.
Nástup mobilných služieb
Obmedzenú dostupnosť rýchleho internetu cez kábel či telefónnu linku využívajú vo svoj prospech poskytovatelia bezdrôtového pripojenia. Asi najväčší sú mobilní operátori, ktorých úspech v tejto oblasti začal po nástupe nových dátových technológií. EDGE a nedávno spustená sieť tretej generácie UMTS totiž zrýchlili a tým aj zatraktívnili donedávna pomalé pripojenie cez mobil.
Mobilný internet je vhodný najmä pre ľudí v pohybe, ktorí sú ochotní si za mobilitu priplatiť. Na internet sa tak možno pripojiť s notebookom kdekoľvek, kde je dostupný signál siete. Tento spôsob pripojenia môže do istej miery nahradiť aj nedostupnú rýchlejšiu pevnú linku.
Hoci Orange aj T-Mobile ponúkajú neobmedzené pripojenie, uplatňujú pri ňom "zásady správneho využívania služieb". Znamená to, že používateľ by nemal mesačne preniesť viac ako 1500, respektíve 2000 megabajtov.
Bezdrôtoví konkurenti
Rýchlejšou bezdrôtovou alternatívou pre klasický počítač je pripojenie cez nedávno predstavenú technológiu Wimax alebo staršie takzvané mikrovlnky. Hoci je kvalita bezdrôtového prenosu závislá aj od poveternostných podmienok, zaujme najmä cenou, ktorá je výhodnejšia ako pri pevných pripojeniach.
Zriadenie prípojky obvykle trvá dlhšie ako pri mobilnom internete alebo pri pripojení cez káblovú televíziu či aDSL. Je to preto, že pri takomto type pripojenia je potrebná priama viditeľnosť, a je teda nutné umiestniť anténu na strechu budovy.
Na rozdiel od pevných sietí, kde sa počas akcií dá vyhnúť plateniu niekoľkotisícových inštalačných a aktivačných poplatkov, pri pripojení cez Wimax musí záujemca inštalačný poplatok zaplatiť vždy. Ide o sumu asi päťtisíc korún, ktoré si spoločnosti účtujú za inštaláciu a ako zálohu za požičanie zariadenia.
Bezdrôtoví surfisti používajú mikrovlnné pripojenie najmä na vidieku. Pripojí sa napríklad obecný dom a odtiaľ sa vzduchom internet rozvedie po celej obci. Pre obyvateľov to môže znamenať internet za pár korún, pretože na nákladoch na pripojenie sa podieľajú všetci, ktorí sú súčasťou obecnej siete. Tým, že jedno napríklad 512 Kbit/s pripojenie používa viac ľudí, sa jeho rýchlosť znižuje. Môže sa potom stať, že keď viacerí sťahujú väčšie súbory, klesne rýchlosť pripojenia na úroveň vytáčaného pripojenia. Porovnanie pripojení na internet
Dial-up / ISDN aDSL káblové pripojenie Wimax (FWA 3,5 GHz) Mikrovlnka (W-Lan)* Cez mobilnú sieť
Telefónna linka ST Standard ST Standard - - - -
Rýchlosť prenosu dát 64 kbit/s 512 - 1536 kbit/s 256 - 6144 kbit/s 512 - 1024 kbit/s 256 - 512 kbit/s 230 - 1024 kbit/s
Vybavenie modem DSL modem káblový modem anténa anténa mobilný modem alebo telefón
Rýchlosť zriadenia ihneď 7 - 10 dní ihneď / dohodou s technikom 2 - 3 dni** 5 - 7 dní*** do 24 hod.
Počiatočná investícia 0 Sk 1 - 5947 Sk 1 - 4500 Sk 5 000 Sk 1380 - 4390 Sk 2 Sk
Viazanosť 0 - 24 mes. 0 - 24 mes. 0 - 25 mes. 0 - 24 mes. 12 - 24 mes. 0 - 24 mes.
Mesačný paušál 388 - 750 Sk 888 - 6200 Sk 300 - 2699 Sk 500 - 1200 Sk 500 - 2260 Sk 700 - 1299 Sk
Pozn.: Uvedené ceny sú s DPH. * Údaje sú z cenníka Slovanetu. ** V prípade, že sú potrebné dodatočné povolenia na umiestnenie antény na strechu, tak sa tento čas predĺži.
Zdroj: Slovak Telecom, Nextra, Slovanet, WiMax Telecom, MBC Telecom, UPC Slovensko, KID, Dial Telecom
Autor: IVAN KAHANECDANIEL CVEČEK