Na dvore je takmer prázdno, len Štefan Komár z Martina rúbe drevo. O byt ho údajne pripravil podvodník. FOTO - ČTK |
V posledných štyroch rokoch sa útočiskom bezdomovcov okrem Bratislavy stáva aj Martin.
Ľudí bez strechy nad hlavou láka život v kempe, ktorý pre nich v mestskej časti Priekopa prevádzkuje občianske združenie Proces-3. V piatich drevených chatkách a troch mobilných prívesoch teraz žije 26 ľudí. Spolu prešli kempom už viac ako tri stovky bezdomovcov.
"Máme prísne pravidlá, podľa ktorých je v kempe zakázaný alkohol. Previnilec dostane ešte jedno varovanie, ale ak sa to opakuje, musí odísť," hovorí Daniel Diškanec, na ktorého súkromnom pozemku tábor vyrástol. Päťdesiatročný muž sa vraj v živote snaží riadiť podľa zásady: "Pomôž iným, pomôžeš aj sebe."
Obyvatelia kempu nepochádzajú len z Martina, ale aj z Topoľčian, Žiliny, Šiah, Važca, dokonca aj z Čiech. Niektorým ľuďom z kempu sa vraj podarilo vrátiť do života, mnohí však šancu premrhali.
Z jednej z chatiek cítiť vôňa kapustnice. Pri sporáku stojí blonďavá štyridsiatnička Ester, ktorá je akousi nepísanou šéfkou tábora. Dohliada, aby bol všade poriadok. Niektorí obyvatelia sú vraj leniví a do práce ich musí poháňať.
"Doma som nevychádzala s otcom, tak som odišla. Nehanbím sa za to, človek si váži, že má strechu nad hlavou. Kemp je aj najlepšie protialkoholické liečenie. Človek si rozmyslí, či bude piť a pôjde pod most," zverila sa Ester zo Šiah.
V chatke nechýba posteľ, kreslo, stolička, koberec, varič ani televízny prijímač. V kúte je postieľka - Ester by mala na jar porodiť dievčatko. Bude už trojnásobnou matkou, o sedemnásťročnú a osemročnú dcéru sa vraj stará v Šahách babička.
Niektorí osadníci dostávajú aj sociálnu podporu, ďalší sa snažia zarobiť predajom časopisu Priestor pre život, ktorý Proces-3 vydáva. Každý z obyvateľov potom prispieva mesačným nájmom 500 slovenských korún, aby bolo z čoho zaplatiť elektrinu. S potravinami sú v kempe do istej miery sebestační, lebo chovajú kozy či sliepky.
Osud tábora, ktorý je na Slovensku ojedinelý, zostáva nejasný. Diškanec priznáva, že ho postavil bez povolenia. Prekonávanie mnohých byrokratických prekážok by vraj zabralo toľko času, že by kemp ešte nestál. Bezdomovcov za susedov nechceli ani niektorí obyvatelia Priekopy, ktorí spísali petíciu. Diškanec však tvrdí, že úradom už potrebné doklady predložil a teraz čaká na rozhodnutie.
Hovorkyňa martinskej radnice Katarína Mažáriová naznačila, že myšlienka na prevádzku kempu síce nie je zlá, ale mesto má výhrady napríklad k hygienickým podmienkam, do úvahy musia brať aj petíciu.
(čtk)