Kormorány Kormorány sa živia takmer výhradne rybami, jeden ich zožerie denne aj pol kila, dokáže sa za nimi ponoriť do vody aj na 20 až 30 sekúnd. Práve pre svoju potravu bol kormorán vždy prenasledovaný a ničený. V celej Európe ho preto v 80. rokoch vyhlásili za ohrozený druh. Na Slovensku dnes hniezdi asi 50 párov, najmä na juhu Slovenska, na ostrovoch na Dunaji. |
BRATISLAVA - Na Slovensku v zime pribúda kormoránov, v posledných rokoch ich sem vyháňajú silné mrazy pri Baltickom mori. Už si zvykli, že tu ľahko nájdu potravu a vracajú sa. Rieky totiž v častiach pod priehradami nezamŕzajú a v zregulovaných tokoch sa ryby nemajú kde ukryť.
Vo veľkých mrazoch, ako sú počas týchto dní, vtáky podľa Rastislava Rybaniča zo spoločnosti na ochranu vtáctva vyhľadávajú tie úseky riek, ktoré nie sú zamrznuté a môžu sa na nich ešte dostať k potrave. Všetky druhy, nielen vodné vtáky, sa snažia nájsť také miesto, kde nebudú vyrušované, lebo už len prežiť zimu je pre ne veľkým energetickým výdajom. Vtáky podľa neho teraz ocenia, ak ich ľudia budú prikrmovať.
"Je ich neúrekom, vidieť ich po celom toku Oravy, naraz ich okolo brehov sedí aj 200," hovorí Marek Čulen z obecného úradu v Oravskom Podzámku o kormoránoch. Najviac hnevajú rybárov. Tí už požiadali ministerstvo životného prostredia o povolenie na ich odstrel a plašenie na rieke Orave, Turci, Hrone a Váhu. Ministerstvo povolenie udelilo, beží lehota na odvolanie.
Rybári spájajú kormorány aj s hrozbou vtáčej chrípky. Rybár z Oravy Štefan Ďaďo napísal SME: "Mali by ste sa pozrieť, koľko prišlo kormoránov na Oravu, pri Oravskom Podzámku ich v noci spí aj 1500. Obyvatelia sa boja vtáčej chrípky, lebo teraz prišli nové kormorány, ktoré sa absolútne neboja ľudí."
Dušan Karaska, miestny poslanec, povolaním ornitológ, hovorí, že sa s obavami ľudí z vtáčej chrípky prenášanej kormoránmi ešte nestretol, pýtali sa len rybári. Vtáčia chrípka sa v Európe zo sťahovavých vtákov na ľudí nepreniesla a nakaziť sa od kormoránov je podľa neho "vysoko nepravdepodobné, lebo neprichádzajú do styku s ľuďmi".
Aj Rastislav Rybanič hovorí, že sa na Slovensku zatiaľ nemusíme vtáčej chrípky obávať. Na získanie nebezpečnej mutácie H5N1 sú podľa neho citlivé najmä kačky, husi či labute, až potom nasledujú vodné vtáky. (haj)