FOTO
Bolo to rozprávkových deväť dní. Päť štartov, päť zlatých medailí. Nikto pred ním, ani po ňom ich toľko na zimnej olympiáde nezískal.
Man of Gold, híkala Amerika. Erica Heidena objavila až počas lakeplacidskej olympiády 1980. Keď v sedemdesiatom šiestom pred innsbruckou potreboval so sestrou, o rok mladšou Beth, vycestovať do Európy, nezmiloval sa nad nimi ani jeden sponzor, do vrecka museli siahnuť ich rodičia.
Žltý expres na dlhých nožoch s bohatierskymi svalmi
Rýchlokorčuľovanie uznáva Amerika iba počas olympiád. V Lake Placide išli tínedžerky zošalieť, keď pôvabný mladík s dlhými vlasmi na ovále West Allis zvliekol z tela žltú kombinézu pripomínajúcu astronautický skafander. Jeho bicepsy a najmä kvadricepsy mali bohatierske, až kulturistické rozmery.
Súperov priam valcoval. Päťstometrový šprint na úvod, v ktorom si veľmi neveril, vyhral o 34 stotín, tisícku o poldruha sekundy, tisícpäťstovku o 1,37 sekundy, ale to len preto, že sa v jednej zo zákrut pošmykol, päť kilometrov relatívne tesne, o necelú sekundu, no na desať kilometrov triumfoval zasa suverénne, o takmer osem sekúnd.
"Eric by bol fenoménom aj na šmirgľovom papieri," znie najcitovanejší výrok jeho predchodcu Nemca Erharda Kellera, olympijského šampióna 1968 a 1972 v rýchlokorčuliarskom šprinte.
"Som vďačný rodičom, že mi dali správne gény," povedal vlani Heiden v rozhovore k štvrťstoročnici päťúspechu na olympijskej webovej stránke USA. Hneď však upozorňoval: "Jedna vec je genetika - narodiť sa so správnymi predpokladmi. No okrem toho treba mať správny spôsob myslenia. Je množstvo ľudí so správnymi predpokladmi, ale nemajú guráž."
Denník Washington Post zaňho dopovedal: "Svaly mali aj súperi, ale buldodžou vôľou a vytrvalosťou vynikal len Heiden."
Story o šťastnej ihlici
Heiden mal to, čomu Američania vravia "drive". Keď sa čomusi venoval, tak naplno.
Sedem rokov ho trénovala Dianne Holumová, ktorá mu s obľubou pripomínala, že "nuda je najväčší nepriateľ športovca".
Túto energickú dámu zaúčal do tajov dlhých nožov Leo Friesinger, bronzový na 500 m na poslednej predvojnovej olympiáde v Ga-Pa. Jeho manželka sa preslávila tým, že v Innsbrucku 1964 darovala ozdobnú ihlicu sovietskej rýchlokorčuliarskej hviezde Lidiji Skoblikovovej. "Priniesla mi šťastie, aj vďaka nej som získala štyri zlaté," tvrdila Ruska.
Mužské súťaže na týchto hrách sa začínali až po ženských. "Nemáte ešte jednu?" prišiel s prosíkom za pani Friesingerovou manželov zverenec Richard McDermott. Mala, dala. Na druhý deň McDermott nečakane zdolal na 500 m favorizovaného Rusa Grišina a stal sa taktiež olympijským víťazom. Nemecký športový publicista Adolf Scherer v knihe Sto rokov olympiád tvrdí, že tým sa historka Friesingerovej spony neskončila. Ďalšiu vraj od nej v Grenobli 1968 dostala Holumová: "Američanke priniesla striebro na 500 m a bronz na 1000 m. V Sappore 1972 už Holumová aj bez Friesingerovcov pridala zlato na 1500 a striebro na 3000 m."
Jej najslávnejší zverenec sa už vôbec nespoliehal na talizmany.
"Mal som dobrú trénerku," nikdy nezabudne pripomenúť Heiden. "V našich časoch sme sa na ľad dostávali len obmedzene. Veľa som bicykloval, preto som sa neskôr upol na tento šport. Často sme dvíhali činky, veľa behali. Rozmanitosť mi vyhovovala, tešila ma."
Heiden bol talent na každý šport
Syn lekára z Madisonu, ktorý sa 'potatil' a stal sa z neho uznávaný ortopéd, bol talent na hocaký šport. Šesť rokov po lakeplacidskej olympiáde štartoval dokonca na Tour de France, púť však po páde ukončil na nemocničnom lôžku. "Dodnes ma mrzí, že som sa nedostal až do Paríža," spomína.
Jedným z jeho prvých športov bol však hokej. V slávnom zlatom americkom tíme z olympiády 1980 mal dokonca spoluhráčov z madisonskej prípravky: Marka Johnsona a Bobbyho Sutera. "Ako zapálený hokejový fanúšik som predsa nemohol chýbať na pamätnom olympijskom súboji s Rusmi," vraví. Po ňom, šokujúcom víťazstve nad zbornou, ako je známe, nemohol zaspať a na druhý deň takmer zmeškal svoju záverečnú olympijskú súťaž.
Trénerka Holumová však bola jeho strážny anjel. "Čo je s tebou?" zatrepala ráno na dvere jeho izby.
Po najkratšej rozcvičke celej svojej kariéry odjazdil Eric Heiden najrýchlejších desať kilometrov celej rýchlokorčuliarskej histórie.
"Večer predtým na hokeji som pochopil, že nič nie je nemožné," tvrdí.
Eric Arthur Heiden
Narodený: 14. júna 1958 v Madisone (štát Visconsin)
Rýchlokorčuliarske úspechy: päťnásobný víťaz ZOH 1980 (500, 1000, 5000 a 10 000 m), na ZOH 1976 siedmy (1500 m) a devätnásty (5000 m), majster sveta vo viacboji 1997 - 79, majster sveta v šprinte 1977 - 80, juniorský majster sveta 1977 - 78, jedenásťnásobný svetový rekordér
Cyklistické úspechy: majster USA, účastník Tour de France 1986 (po páde v 18. etape preteky nedokončil) aj Giro d'Italia
Povolanie: chirurg-ortopéd, profesor-asistent Kalifornskej univerzity, majiteľ súkromnej ordinácie, lekár americkej rýchlokorčuliarskej reprezentácie a basketbalistov Sacramento Kings
Príbuzenstvo: jeho sestra Elisabeth získala na ZOH 1980 bronz na 3000 m a o pol roka sa stala majsterkou sveta v cestnej cyklistike
Multimedailisti na jedných ZOH
Eric Heiden (USA, rýchlokorčuľovanie) 1980 5 - -
Lidija Skoblikovová (ZSSR, rýchlokorčuľovanie) 1964 4 - -
Ole Einar Björndalen (Nórsko, biatlon) 4 - -
Ľubov Jegorovová (SNŠ, severské lyžovanie) 1992 3 2 -
Marja-Liisa Hämäläinenová (Fín., severské lyžovanie) 1984 3 - 1
Najúspešnejší rýchlokorčuliari v histórii ZOH
Lidija Skoblikovová (ZSSR) 1960-64 6 - -
Clas Thunberg (Fínsko) 1924-28 5 1 1
Bonnie Blairová (USA) 1988-94 5 - 1
Eric Heiden (USA) 1980 5 - -
Ivar Ballangrud (Nórsko) 1928-36 4 2 1
Lake Placid 1980 vo faktoch
Účasť: 1072 športovcov (232 žien) z 37 krajín
Športy: 7
Disciplíny: 38
Najúspešnejšia krajina: ZSSR 10 - 6 - 6
Najúspešnejší jednotlivec: Eric Heiden (americký rýchlokorčuliar) 5 zlatých
Diváci: 433 000
Otvorenie: viceprezident Walter Mondale
Sľub: Eric Heiden (rýchlokorčuliar)
Oheň: Charles Morgan Kerr (lekár)
Perličky z análov
Odraz studenej vojny: americký prezident Jimmy Carter poslal za seba na 82. zasadanie MOV ministra zahraničných vecí Cyrusa Vancea, ktorý pod dojmom sovietskej invázie do Afganistanu tak vehementne brojil za bojkot OH 1980 v Moskve, až zabudol, že ho má slávnostne otvoriť.
NDR tromfla ZSSR: pravda, len v počte medailí (23:22), zlatých získala zborná 10, kým NDR deväť.
Senzácia v hokeji: triumf univerzitného tímu USA nad mužstvom "štátnych profesionálov" ZSSR v pomere 4:3 (po vývoji 0:1, 2:3), ktorý mu otvoril cestu k zlatu po 20 rokoch, označili Američania za zázrak.
Predsa aj Ingemar Stenmark: chýrny švédsky majster oblúkov sa dočkal olympijských triumfov napriek ťažkému zraneniu zo septembra 1979 - k bronzu z Innsbrucku 1964 pridal zlato v slalome a obrovskom slalome (v ňom v sezóne vyhral všetkých 10 pretekov SP).
Tri medaily minikniežactvu: Hanni Wenzelová, so Švajčiarkami trénujúca rodáčka z Bavorska, získala 25-tisícovému Lichtenštajnsku dve zlatá plus striebro v zjazde (jej brat Andreas navyše striebro v obrovskom slalome). V ňom vyhrala fenomenálna Annemarie Moserová-Pröllová, dvakrát strieborná ešte zo Sappora 1972.
Debut umelého snehu za 5 miliónov dolárov: "Úspešne zložil olympijskú skúšku, je lepší, ako sme si mysleli," povedal predseda svetovej lyžiarskej federácie Marc Hodler.
Prvý mužský hetrik v stope: sovietsky reprezentant Nikolaj Zimiatov ako prvý vyhral tri lyžiarske behy na jedných ZOH (jeden štafetový). Štvrtú zlatú pridal o štyri roky v Sarajeve na 30 km.
Hviezda XIII. ZOH: Irina Rodninová (ZSSR)
Sapporo zažilo v sedemdesiatom druhom tvrdý súboj dvoch športových dvojíc z jednej krajiny, ale z dvoch miest. Týždeň po olympiáde išla do sveta správa, že Alexej Ulanov zo zlatého moskovského páru s Irinou Rodninovou sa zosobášil s Ľudmilou Smirnovovou, partnerkou Andreja Surajkina zo striebornej dvojice z Leningradu. To bol pre 23-ročnú Irinu šok, rozhodla sa s krasokorčuľovaním skončiť. Trénerský mág Stanislav Žuk ju však napokon uhovoril, aby to skúsila s o tri roky mladším a neznámym Alexandrom Zajcevom. Ani nie o rok dostali na ME dvanásť šestiek. Na jar 1975 sa z nich stali manželia a v Innsbrucku 1976 získali olympijský primát. O štyri roky v Lake Placid ďalší, necelý rok po tom, ako Irina porodila syna Sašu. Tri krasokorčuliarske zlaté po sebe na olympiáde dovtedy získali len Švéd Gillis Grafström a Nórka Sonja Henieová - a odvtedy nikto.
Eric Heiden vo dvoch podobách zo zimnej olympiády 1980: na ovále a s piatimi zlatými. FOTO - WWW.OLYMPIC.ORG