Helena Houdová a jedno z "jej detí", o ktoré sa stará v rámci nadácie Slunečnice. |
Prepustili ich až po 11 hodinách a po podpísaní dokumentu, v ktorom odprisahali, že sa nebudú angažovať v "kontrarevolučných" aktivitách.
Polícia ich zadržala vtedy, keď sa modelka snažila vyfotografovať si chudobnú štvrť hlavného mesta Havany. Polícia im zhabala film, ale Houdovej sa podarilo ukryť pamäťovú kartu z digitálneho fotoaparátu do podprsenky.
"Kričali na nás. Mali sme strach. Dospievali sme v komunizme, takže vieme, čo to je," opísala situáciu modelka. Napriek tomu ani ona, ani jej spoločníčka neplánujú opustiť krajinu skôr, ako pred plánovaným odletom v nedeľu.
Houdová odišla na Kubu zistiť, ako by mohla pomôcť deťom na komunistickom ostrove. Bývalá misska, ktorá žije v americkom New Yorku, je zakladateľkou nadácie Slunečnice na pomoc znevýhodneným deťom v deviatich krajinách.
"Snažím sa pomáhať organizáciám, projektom, ktoré sú zamerané na vzdelávanie, alebo pomáhajú deťom s HIV. Máme projekt v Keni, v Guinei, máme doučovacie centrum v Kambodži, staviame školu pre deti, ktoré by inak museli vyrábať koberce. Vzdelávanie je kľúč na to, aby lepšie žili," povedala modelka pred časom SME.
Ona sama má niekoľko na diaľku adoptovaných detí. "Dievčatko v Guinei, v Kambodži a mám tri dievčatá v detskom domove," počíta. Pozrieť si prostredie pre pomoc deťom bola aj v Indii, na Srí Lanke, v Kambodži a teraz na Kube.
Česko-kubánske politické vzťahy sú od pádu komunizmu v Československu v roku 1989 na bode mrazu. Dôvodom je česká kritika vládnuceho režimu na Kube. Česko sa v orgánoch OSN niekoľkokrát pokúsilo presadiť rezolúciu kritizujúcu stav ľudských práv na Kube. (lud, tasr, čtk)
Nie je modelka ako modelka. Táto protestuje aj proti noseniu kožušín a nikdy ich nepredvádza. FOTO - ČTK |
FOTO |