BRATISLAVA – Cena 130 až 135 miliárd korún za menšinový podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle, o ktorej sa neoficiálne hovorí, mohla byť podľa ekonómov aj vyššia. Na druhej strane, po nekonečných politických ťahaniciach okolo tendra ju považujú ešte za pomerne dobrú.
Aj to, že ponuka prišla iba od jedného investora, môžu mať na svedomí politici, ktorí spochybňovali samotný predaj. „Ak by bola dôvera investorov vyššia, zrejme by prišlo aj viac ponúk,“ povedal Marek Jakoby z M.E.S.A. 10. Keby nebolo treba SPP predávať, bol by pri tejto cene za zrušenie tendra.
O neistotu okolo predaja sa postarala najmä SDĽ. Investori prakticky do konca tendra nevedeli, či privatizujú 49 alebo len 24 percent SPP. Samotná SDĽ je teraz predložením jedinej ponuky sklamaná a nepáči sa jej ani cena.
Ekonómovia sa zhodujú na tom, že vláda asi nebude mať na výber a ponuku prijme.
Peniaze z tejto privatizácie musia naštartovať nevyhnutnú dôchodkovú reformu a majú priniesť stabilitu celej ekonomiky.
Opozícia na čele s predsedom Smeru Ficom žiada neprijať ponuku, lebo cena je „škandalózne nízka“. Šéfka SNS Malíková spomenula sumu 135 mld korún. Dzurindova vláda je podľa nej „bandou zlodejov“. Predseda HZDS Mečiar povedal, že vláda predáva tak, ako to vyhovuje nadnárodným spoločnostiam. (tom)