Dôvodom bola včera prerokúvaná rezolúcia požadujúca "medzinárodné odsúdenie zločinov páchaných totalitnými komunistickými režimami."
Správa, o ktorej poslanci zo 46 členských štátov hlasovali až neskoro večer, žiada vedenie Rady Európy, aby zvolalo medzinárodnú konferenciu o komunistických zločinoch. Komunistické a postkomunistické strany členských krajín sú vyzývané, aby - pokiaľ tak ešte neurobili - preskúmali svoju vlastnú minulosť, dištancovali sa od zločinov totalitných komunistických režimov a odsúdili ich.
"Stále chýba celkové odsúdenie týchto zločinov. Európa nesmie opakovať svoje chyby. Treba pamätať na obete a ich príbuzných, a poskytnúť im aspoň morálne odškodnenie," uviedol včera autor návrhu rezolúcie, švédsky kresťanskodemokratický poslanec Göran Lindblad.
Jeho správa vyvolala vášnivý odpor najmä medzi európskou ľavicou . Niektorí komunisti vrátane českých zástupcov pôvodne chceli dosiahnuť jej stiahnutie z programu. Komunisti hlavne z Grécka a Ruska demonštrovali už v utorok.
Predák ruských komunistov Gennadij Zjuganov označil rezolúciu za hanebnú provokáciu. "Je to návrat k studenej vojne," vyhlásil.
Ďalší ľavicoví zástupcovia sa počas diskusie ohradzovali, že správa je jednostranne ladená a zabúda napríklad na komunistický odpor proti Frankovmu režimu v Španielsku alebo boj proti fašizmu. Grécka komunistka prirovnala Lindblada ku kovbojovi, ktorý strieľa do Indiánov a rezolúciu považuje za hon na čarodejnice.
S rovnakou vervou sa však do diskusie pustili priaznivci rezolúcie. "Treba stále pripomínať, čo komunizmus priniesol ľudstvu, aké zverstvá napáchal. Dnes sú nemysliteľné nacistické strany, komunisti sú však stále pre veľa ľudí prijateľní," uviedla zástupkyňa českej ODS Miroslava Němcová.
Ďalší rečníci pripomínali režimy, kde ešte komunizmus vládne a sú obvykle široko pošliapavané ľudské práva, napríklad v Severnej Kórei, Číne či na Kube.
Zhruba polovica krajín, ktoré sú členmi Rady Európy, zažila komunistický režim. Každá sa so svojou minulosťou vyrovnala rôzne, veľa ľudí nebolo za svoje činy súdených. Popularita komunistov rastie aj medzi mladými ľuďmi a najmä v postsovietskych republikách stále vládnu autoritárski vládcovia.
Lindbladova správa odporúča okrem iného bývalým postkomunistickým krajinám viesť osvetové kampane o politických procesoch s oponentmi komunistických režimov, deportáciách či popravách bez súdu.
Volá aj po stavbe pomníkov na pamiatku obetí, úpravách učebnice a plnom otvorení archívov.
Autor: Štrasburg