Na hlavnej pošte východného Jeruzalema na ulici Salahadin ich bolo včera ráno pár. Zväčša dobre oblečených biznismänov a ich žien. Najprv pred policajtmi mávali izraelskými identifikačnými kartami, potom vstúpili do poštového úradu, odvolili a ponáhľali sa preč. S novinármi sa príliš nechceli rozprávať. Voľby sú podľa nich súkromná vec.
"Robím to pre to, aby som pomohol svojim ľuďom v Gaze a na západnom brehu. To, čo vidím v televízii je hrozné. Žijú ako zvieratá. Verím, že raz budú mať vládu, ktorá im pomôže," povedal jeden z mužov.
Narodil sa vo východnom Jeruzaleme, na palestínskych územiach nikdy nebol, hoci tam má veľa bratrancov. Na otázku, či sa mu nezdá zvláštne, že v Jeruzaleme nemohli voliť kandidátov Hamasu, lebo to zakázala izraelská vláda, nechcel odpovedať, iba zašomral: "Určite to Hamasu pomôže dostať viac hlasov."
Východný Jeruzalem je tradične pred voľbami miestom, kde sa rozchádzajú predstavy Izraela a Palestínčanov o tom, kto má nad touto časťou mesta moc. Izrael po dlhom váhaní povolil izraelským Arabom voliť aj tam. Nie však všetkým, podľa Palestínčanov necelým desiatim percentám a nariadil, aby na volebných lístkoch nebolo hnutie Hamas.
Včera sa Izrael snažil zdržiavať akýchkoľvek akcií vo východnom Jeruzaleme. Izraelskí policajti samozrejme pracovali, v rámci svojej práce sa však usilovali o diskrétnosť. Nie príliš diskrétne, zato však dostatočne dôrazne sa snažili pri Jaffa Gate zabrániť bradatým ultrapravicovým aktivistom a niekoľkým poslancom Knessetu z pravého spektra, aby vstúpili na poštu, v ktorej sa volilo do palestínskeho parlamentu. Muži vykrikovali, že je zradou judaizmu a Izraela, keď v "ich" meste volia Arabi. Rozprávali o tom, že židov z arabských krajín rovno vyhodili a nikto sa s nimi nebavil o volebných právach.
Väčšina Arabov z Jeruzalema aj tak volila v arabskej dedine Abu Dis. Pravda, ak sa im chcelo absolvovať niekoľko izraelských kontrolných stanovíšť. Tie nezmizli ani počas volieb.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, východný Jeruzalem