FOTO
Za uznesenie Smeru zo 121 prítomných bolo za 58 poslancov, proti 39, zdržalo sa 23 a jeden poslanec nehlasoval. Smer by bol s uznesením uspel, keby z prítomných poslancov získal ešte najmenej tri hlasy. Keby sa aj hlasovanie opakovalo, politici predpokladajú, že by sa aj tak jeho výsledok nezmenil.
Hovorca šéfa parlamentu Michal Dyttert povedal, že Pavol Hrušovský bude o situácii diskutovať s predstaviteľmi Smeru. Podľa Dytterta je ale problém opakovať hlasovanie zo schôdze, ktorá sa už skončila. "Navyše výsledok hlasovania verne zobrazuje vôľu poslancov, ktorí v danom momente v sále sedeli a hlasovali. Len sa hlasovanie poslanca KDH Bielika pripísalo poslancovi Zalovi," povedal.
Člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Peter Miššík z SDKÚ povedal, že hlasovanie je platné. Hovorí, že ide o chybu a nikoho nechce viniť. Podpredseda parlamentu a šéf SMK Béla Bugár nevylučuje ani opakovanie hlasovania, musí však o tom diskutovať politické grémium parlamentu.
Podpredseda parlamentu Viliam Veteška z HZDS hovorí, že hlasovanie by sa malo zopakovať. "Objavujú sa akési temné sily a začína to byť vážna vec, najhoršie by bolo prejsť to bez povšimnutia".
Ústavní právnici tiež hovoria o možnosti opakovať hlasovanie. Ladislav Orosz si myslí, že ak došlo k chybe v jednom prípade, ťažko vylúčiť, či aj ostatné hlasovania v minulosti boli v poriadku. "V každom prípade je spochybnený výsledok hlasovania." Peter Kresák povedal, že Zalov hlas bz na výsledok aj tak nemal vplyv, a myslí si, že koalícia by nemala mať problém hlasovanie zopakovať.
Poslanec Peter Oremus, ktorý sedí v sále vedľa Zalu, na otázku, či si nevšimol niečo podozrivé, odpovedal: "Myslíte si, že by sa našiel zo Smeru blbec, ktorý by hlasoval proti nášmu návrhu?" Dokonca si myslel, že Hrušovský na začiatku schôdze zámerne nespomenul, že Zala je neprítomný. Dyttert však namieta, že nikto zo Smeru nepožiadal o ospravedlnenie neprítomného Zalu.
Čo sa ukazovalo pri mene Zala?
1. hlasovanie - prezentácia krátko po 14. hodine, hlasovacie zariadenie vykázalo Zalu ako neprítomného.
2. hlasovanie - po krátkej prestávke sa poslanci opäť prezentovali, Zala bol podľa zariadenia prítomný.
3. hlasovanie - poslanci hlasovali o programe schôdze, Zala "hlasoval" za program schôdze.
4. hlasovanie - prezentácia poslancov, Zala bol neprítomný.
5. hlasovanie - poslanci hlasovali o doplňujúcom návrhu poslanca Maxona, Zala "hlasoval proti", inak ako zvyšok poslancov Smeru.
6. hlasovanie - poslanci hlasovali niečo po 21. hodine o návrhu uznesenia Smeru, aby vláda zastavila privatizáciu letísk, Zala "hlasoval proti", inak ako zvyšok Smeru.
Ako sa poslanci mýlili pri hlasovaniach
1997 - Poslankyňa Eva Rusnáková si všimla, že predseda SNS Ján Slota hlasoval za zákon o Liečebnom poriadku, hoci v ten deň bol neprítomný v parlamente. Špekulovalo sa, že za Slotu mohol hlasovať jeho kolega.
2000 - Ivan Gašparovič hlasoval za zrušenie Mečiarových amnestií. Hovoril, že hlasovanie ukázalo opak a že pri hlasovaní spisov asi zavadil o tlačidlá.
2003 - V parlamente inštalovali nové digitálne hlasovacie zariadenie, aj potom sa však poslanci naň sťažovali. Za rovnú daň, ktorú Smer tvrdo kritizoval, hlasovali zo Smeru Robert Kaliňák a Maroš Kondrót. Tvrdili, že sa pomýlili.
2004 - Za posunutie troch zákonov zdravotníckej reformy do druhého čítania hlasoval poslanec HZDS Gabriel Karlin. Povedal, že sa zakaždým pomýlil. (sp, r)
Aký je postup pri hlasovaní
ak karta nie je celkom zasunutá, tak zariadenie poslanca neidentifikuje, ak je správne vložená, na displeji hlasovacieho zariadenia sa ukáže text - identifikácia potvrdená, ak sa chce poslanec prezentovať, po výzve predsedajúceho stlačí tlačidlo 1, pod ním na fólii nápis prezentácia. Takto sa napríklad postupuje pri otvorení schôdze, keď chce predsedujúci zistiť, či v sále sedí dostatočný počet poslancov - najmenej 76 zo 150. Po výzve na hlasovanie má poslanec takéto možnosti:
kartu len zasunie do hlasovacieho zariadenia - vtedy ho zariadenie vykáže ako neprítomného (0) karta je zasunutá v hlasovacom zariadení: stlačí tlačidlo 1 - Prezentácia - hlasovacie zariadenie ho vykáže, že nehlasoval (N). V tomto prípade však zdvihne kvórum poslancov prítomných v rokovacej sále a na prijatie návrhu bude potrebný vyšší počet hlasov, stlačí tlačidlo Prezentácia a 2 - Proti (P) - hlasuje proti, stlačí tlačidlo Prezentácia a 3 - Zdržal sa (?) - zdržal sa hlasovania, stlačí tlačidlo Prezentácia a 4 - Za (Z) - hlasoval za. Pracovisko technikov
Je priamo v rokovacej sále za poslaneckými lavicami. Technici kontrolujú zvuk, obraz, spúšťajú hlasovania, zapínajú a vypínajú mikrofóny poslancom. Okamžite po hlasovaní tlačiareň technikom vytlačí výpis z hlasovania a ktorýkoľvek poslanec si hneď môže overiť, ako podľa neho hlasoval.
Karta poslanca
Každý poslanec dostane hlasovaciu kartu s čipom. Ak ju stratí, dostane náhradnú. Každý poslanec má určený kód. Aktívna je vždy len jedna karta. Nemalo by sa stať, že by mal niekto dve karty s rovnakým kódom (v tomto prípade kódom poslanca Zalu). Hlasovací systém by nemal fungovať tak, že by sa dvaja poslanci identifikovali rovnako. Niektorí poslanci hovoria, že na karte by malo byť viditeľné aj meno, preto si tam dávajú nálepku s menom, neskôr sa však zošúcha.
Miesto, kde sedí Zala
Poslanec môže využiť hlasovacie zariadenie tam, kde má podľa zasadacieho poriadku určené miesto. Môže však hlasovať so svojou kartou aj z inej poslaneckej lavice. Zatiaľ je otázne, či hlasovací systém zaznamenal údajné hlasovanie Zalu z jeho miesta alebo z iného.