Bratislava 1. marca (TASR) - V Pravidelnej hodnotiacej správe Európskej komisie k pripravenosti SR na vstup do EÚ sa uvádza, že SR vykonala významný pokrok v oblasti aproximácie legislatívy. Kľúčovým kritériom pre Slovensko v roku 2002 k úspešnému skončeniu rokovaní s Európskou úniou však bude schopnosť implementovať prijatú legislatívu.
V informácii ktorú dnes TASR poskytla Kancelária podpredsedníčky vlády SR pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej sa ďalej uvádza, že v roku 2002 vláda SR pristúpila k razantnému posilneniu administratívnych kapacít v inštitúciách spojených s plnením úloh eurointegračného procesu. V tomto roku SR splnila prioritné úlohy týkajúce sa vstupu do EÚ na 88,9 percent. Z minuloročného plánu zostáva ešte schváliť päť zákonov, z ktorých najdôležitejší pre uzavretie kapitoly Spravodlivosť a vnútorné záležitosti je zákon o súdnej rade. Z 54 prioritných úloh legislatívneho charakteru, ktoré sú v pláne na rok 2002, vláda má do 26. apríla predložiť do NR SR ešte 35 zákonov.
Na rokovaní vedenia NR SR s podpredsedami vlády pre európsku integráciu a legislatívu 20. februára 2002 bolo dohodnuté, že do programu nadchádzajúcich schôdzí NR SR bude prednostne zaraďovaná prioritná legislatíva pre vstup SR do EÚ. Pri dôslednom dodržiavaní termínov predkladania jednotlivých návrhov zákonov rezortmi, ich následným prerokovaním v legislatívnej rade a vo vláde SR a pri ústretovom prístupe všetkých poslaneckých klubov je reálny predpoklad že prioritné úlohy SR pre vstup de EÚ budú splnené, uvádza sa v informácii.
Z celkového počtu 236 prioritných úloh je 54 zákonov, jeden legislatívny zámer, 40 vykonávacích predpisov k zákonom a 141 úloh nelegislatívneho charakteru. V súčasnosti je v medzirezortnom pripomienkovom konaní Súhrnná dopadová štúdia k vstupu SR do EÚ. Jej vypracovanie iniciovala Konfederácia odborových zväzov SR a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Štúdiu vypracováva tím vedeckých pracovníkov Slovenskej akadémie vied. Do Rady hospodárskej a sociálnej dohody má byť predložená v júni 2002. Jednotlivé rezorty disponujú vlastnými dopadovými štúdiami, ktoré boli východiskom pre prípravu jednotlivých negociačných pozícií, píše sa v informácii Kancelárie podpredsedníčky vlády pre európsku integráciu.