Nedeľný program slávneho televízneho reportéra Arkadija Mamontova nebol jeho prvým dokumentom, ktorý vyvolal búrlivú reakciu verejnosti. Za posledných desať rokov sa Mamontov preslávil reportážami z vojnových oblastí, komentoval priamo z miesta havárie ponorky Kursk či teroristického útoku na moskovské metro.
Jeho typicky slovanská tvár je v Rusku rovnako známa ako tváre najpopulárnejších hercov.
Mamontov za novinára vyštudoval a celý život bol verný heslu "žurnalistika nie je zamestnanie, ale spôsob života". Medzi hviezdne etapy jeho kariéry patrí nepochybne obdobie 90. rokov, keď pôsobil v najslávnejšej nezávislej ruskej televízii NTV.
Práve tu sa preslávil reportážami z vojnového Čečenska. Napriek tomu, že pri nakrúcaní mu pomáhala ruská armáda, jeho reportáže boli považované za viac-menej objektívne. Svoje zohralo aj jeho dávne priateľstvo s ďalšou slávnou novinárskou hviezdou Jelenou Masjukovou, ktorá informovala zo strany čečenskej gerily. Jej informácie sa tak dopĺňali s Mamontovovými a vytvárali unikátny objektívny obraz o situácii na Kaukaze.
Mamontov bol už v NTV považovaný za "provládneho" novinára. Snažil sa o veľmi umiernenú kritiku mocenských štruktúr. Vo vysokých politických kruhoch mal vynikajúce kontakty. Netajil sa ani dobrými vzťahmi s ruskými tajnými službami, od ktorých najmä v poslednom čase získava exkluzívne informácie.
Aj jeho posledný program Špeciálny spravodajca využíva tajné zdroje, ku ktorým ostatní novinári nemajú prístup. Mamontov však tvrdí, že jeho jediným kritériom je pravda a dôveryhodný zdroj. A tým podľa neho FSB je.
Kritika Kremľa je podľa neho prípustná len v konštruktívnom duchu. S Putinom neskrývane sympatizuje: "Je malý, zdravý, chytrý a miluje svoj národ," hovorí o ňom a dodáva: "Prečo doňho kopať, keď chce niečo robiť?"
Z NTV do štátneho kanálu Rossija Mamontov odišiel v čase, keď veľa jeho kolegov na protest proti obmedzovaniu slobody médií po nástupe prezidenta Putina odmietlo pracovať pod kontrolou štátu.
Jeho posledná reportáž o britských špiónoch v Rusku bola nepochybne zákazkou tajných služieb. Väčšina záberov, ktoré Mamontov komentoval, pochádzali z tajnej kamery FSB, ktorou pri sledovaní nakrúcali údajných britských agentov. Reportér síce naznačuje, že mimovládne organizácie sú do aféry zapletené a ich financovanie je nečisté, vo filme však o tom neprináša jediný dôkaz.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum