Muž, podľa televízie Rossija zamestnanec britskej ambsády, si v parku pri Moskve berie elektronické zariadenie skryté v kameni. FOTO - SITA/AP |
Ruská tajná služba obvinila britských diplomatov zo špionáže a ovplyvňovania miestnych mimovládnych organizácii. Podľa predstaviteľov mimovládok nejde ani tak o útok na Londýn, ako o pokračovanie kampane namierenej proti občianskej spoločnosti v Rusku.
Podľa televízie Rossija FSB koncom minulého roka odhalila skupinu špiónov, ktorí pracujú pod diplomatickým krytím na britskom veľvyslanectve v Moskve. "Na svoju komunikáciu používali kameň v parku ako tajnú skrýšu pre vysielačku," uvádza sa v reportáži, ktorú nakrútil kontroverzný novinár Arkadij Mamontov. Rétorikou jeho dokument pripomínal časy studenej vojny.
"Čo je však najdôležitejšie, jeden z britských diplomatov - špiónov je v spojení s niektorými ruskými mimovládnymi organizáciami," hovorí v dokumente. Reportáž vyvrcholí obhajobou prísnejšej kontroly mimovládnych organizácií. Presne ako to rieši nová legislatíva o mimovládnych organizáciách, ktorá vyvolala nepriaznivé ohlasy v zahraničí.
Zákon je podľa kritikov namierený proti mimovládkam. Ruský prezident Vladimir Putin ho podpísal začiatkom januára krátko pred návštevou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej tajne, aby sa vyhol nepríjemným otázkam.
Autenticitu reportáže po odvysielaní potvrdila ruská tajná služba. "Zábery boli pravdivé a založené na našich informáciách," povedal Reuters hovorca FSB. Potvrdil tým, že dokument bol nakrútený v spolupráci s FSB, čo vyvoláva pochybnosti, či nešlo o objednávku Kremľa.
V reportáži sa spomínajú konkrétne mimovládne organizácie, ktoré mala britská rozviedka prostredníctvom údajného agenta finančne podporovať. Medzi inými aj moskovská pobočka Helsinskej skupiny. "Kremeľ ohováračskou kampaňou pripravuje verejnú mienku na svoje ďalšie kroky," domnieva sa šéfka Helsinskej skupiny Ľudmila Alexejevová.
Obvinenia z podpory od britskej rozviedky rezolútne odmietla. Vláda chce podľa nej kontrolovať občiansku spoločnosť, pretože "má v našej krajine ako posledná nezávislé názory".
Táňa Lokšinová, z organizácie Demos, ktorá sa zaoberá výskumom verejného záujmu, označila dokument za provokáciu proti neziskovým organizáciám v Rusku. "Všetky projekty menovaných mimovládok sú transparentné. To, že boli v kontakte s dvojkou britského veľvyslanectva, nie je nič šokujúce, veď mal na starosti komunikáciu s nimi," povedala Lokšinová.
Britské ministerstvo zahraničia obvinenia zo špionáže aj neadekvátnej podpory mimovládok odmieta. "Je známe, že britská vláda podporuje projekty ruských mimovládok, týkajúcich sa ľudských práv a občianskej spoločnosti. Každá pomoc je transparentná," citoval Reuters stanovisko britskej ambasády v Moskve.
Osud štyroch spomínaných britských diplomatov nie je jasný. Ruská ani britská strana sa k nim nechcela vyjadrovať. Podľa denníka The Guardian ich vzhľadom na to, že išlo o diplomatov, zatknúť nemohli.