Prijatie nového vysokoškolského zákona spôsobilo na školách rozruch. Hoci sa zákon pripravuje už niekoľko rokov, do poslednej chvíle sa nevedelo, aká bude jeho konečná verzia.
Mnohí rektori a dekani vysokých škôl to nevedia ani dnes, po jeho schválení. "Neviem sa vám vyjadriť k novému zákonu, lebo neviem, čo sa v parlamente schválilo," povedali SME viacerí z nich.
Paradoxom je, že zákon začne platiť už o 27 dní. Za tento čas treba prijať i minimálne tri vyhlášky k vysokoškolskému zákonu, o niečo neskôr ďalších dvanásť. Jedno však vedia pomerne isto - zrejme prestanú poskytovať externé štúdium. Doteraz sa zaň totiž platilo (síce takmer nelegálne, ale predsa), po novom však už školy nemôžu od študentov vybrať ani korunu. Univerzity preto hromadne ohlasujú, že do prvých ročníkov už externistov nebudú prijímať. A tak zatiaľ čo nový zákon mal priniesť rozmach vysokých škôl a zvýšenie počtu študentov, dnes to vyzerá presne naopak.
Ak vysoké školy splnia, čo sľubujú, o možnosť študovať príde asi 30 000 mladých ľudí. Aby bola celá vec ešte komplikovanejšia, od 1. apríla sa vysokých škôl dotknú i ďalšie zákony - zákon o verejnej službe i nový Zákonník práce.
A tak sa začne presúvať, prepúšťať, dohadovať. Dekani si už navzájom telefonujú: "Keď tvojmu kuričovi-dôchodcovi vyprší rok u teba, prijmem ho ja a po ďalšom roku ti ho vrátim. A ty si zatiaľ vezmeš moju upratovačku-dôchodkyňu."
Miron Zelina, dekan Pedagogickej fakulty UK v Bratislave, hovorí: "Chápem snahu autorov o zmeny v školstve, ale štát nevytvoril podmienky na takéto radikálne zásahy."
A sľubované vyššie platy? "Už nie sme takí naivní, aby sme tomu verili," myslia si skúsenejší pedagógovia. Viete, aké sú platy vysokoškolských učiteľov?
Aké zmeny priniesol nový vysokoškolský zákon? Bude sa prepúšťať? Budú môcť mladí študovať externe?
Dozviete sa v utorok v prílohe Škola a rodina denníka SME.