FIGEĽ: Konvent nemá podmieniť, ale zdôveryhodniť proces rozšírenia
BRATISLAVA 1. marca (SITA) - Cieľom otváracieho rokovania konventu bolo najmä určiť metódu práce a harmonogram konkrétnych obsahových stretnutí na tému reforiem Európskej únie (EÚ). Uviedol po návrate z prvého rokovania Konventu o budúcnosti EÚ, ktoré sa
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
konalo v Bruseli vo štvrtok a vyvrcholilo dnes, jeden zo zástupcov Slovenska, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ. Ďalšími sú poslanci parlamentu Irena Belohorská a Pavol Hamžík. Ako ďalej povedal Figeľ, v konvente, ktorý je špecifickým zoskupením zástupcov parlamentov, vlád, Európskej komisie (EK) a Európskeho parlamentu (EP), je po prvý raz veľký počet predstaviteľov aj z kandidátskych krajín. "Je to moment, ktorý by mal zdôveryhodniť celý proces rozšírenia Európskej únie, pričom konvent nemá rozšírenie podmieniť," uviedol. Želaným cieľom konventu po včerajšom stretnutí je prijať jednotný a jediný dokument v zmysle odporúčaní, a nie veľký počet alternatív. "Či sa to podarí, je vecou nielen komunikácie, ale aj politickej vôle," uviedol Figeľ. Ako dodal, rozšírenie EÚ bolo v agende summitu v Nice, ktorá je postupne ratifikovaná a vytvára predpoklady pre tento proces. "Výsledky konventu by nemali znamenať žiadnu podmienku pre rozširovanie," zdôraznil.
Ďalšie stretnutie konventu bude 21. marca a zástupcovia môžu predložiť svoje návrhy. "Budú to skôr pripomienky k forme práce konventu, osobitne v zastúpení kandidátskych krajín v predsedníctve jedným alebo dvoma zástupcami tak, aby boli vo vedení konventu priamo reprezentované tieto štáty," uviedol. Ďalšou požiadavkou je podľa jeho slov mať prístup aj k základným dokumentom v národných jazykoch kandidátskych a nielen členských štátov.
Prvou fázou práce konventu bude dialóg o istých predstavách, druhou analýza predložených vízií a odporúčaní a treťou bude záverečné formulovanie odporúčaní pre budúce reformy. "Prvé rokovania v marci, apríli, v máji (spolu by ich malo byť do leta šesť), budú preto širšou výmenou názorov na množstvo otázok, ktoré postuloval summit v Laekene," povedal Figeľ. Pokiaľ ide o zastúpenie žien v konvente, na čo kriticky poukázala I. Belohorská, konvent podľa slov Figeľa nebol stavaný na kvótach a bola to vec rozhodnutia každého štátu. Zo 105 členov je v konvente 16 žien a v predsedníctve je jedna zástupkyňa.