Premiér Mikuláš Dzuridna (vľavo) a minister obrany Juraj Liška nechceli vo štvrtok pred polnocou hovoriť o počte obetí z úcty k rodinám. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Slovensko sa pripravuje na štátny smútok, o ktorom rozhodla vláda na mimoriadnom rokovaní. Podľa ministra vnútra Vladimíra Palka by mali všetky štátne orgány spustiť vlajky do pol žrde od pondelňajšieho poludnia na 24 hodín. Začiatok smútku ohlásia sirény. Ozval sa aj minister kultúry, ktorý vyzval všetky kultúrne zariadenia, aby prehodnotili, aké akcie u nich budú od dneška až do skončenia štátneho smútku. Svoj program by podľa Františka Tótha mali upraviť primerane situácii. Rušia sa niektoré plesy a iné spoločenské akcie. Pred prezidentským palácom zvesili vlajky na pol žrde už včera, armáda už niekoľko hodín po nehode.
Zádušné omše za obete nehody budú podľa hovorcu biskupskej konferencie Mariána Gavendu na viacerých miestach Slovenska. V pondelok bude omša v bratislavskom Dóme sv. Martina v priamom prenose ju odvysiela Slovenská televízia aj rozhlas. Bohoslužba bude v ten istý deň aj v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Slovenská zádušná omša bude aj v kostole Sacre-Ceur v Bruseli.
Kondolovali nielen slovenskí, ale aj zahraniční politici. Ozval sa generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer, ktorý hovoril o "strašnej nehode", šéf misie OSN v Kosove Sören Jessen-Petersen, viacerí ministri z okolitých krajín, nemecká kancelárka Angela Merkelová, český prezident Václav Klaus. Kondolenčné knihy budú vystavené aj na slovenských veľvyslanectvách v zahraničí a aj na ich budovách budú vlajky spustené na pol žrde.
Telesné pozostatky obetí prevezú na Slovensko až potom, ako ich identifikujú. To je podľa zákonov potrebné urobiť ešte na území Maďarska. Podľa informácií SME chcú miestne úrady využiť na identifikáciu lekárske správy z minulosti alebo zubné karty obetí. Maďari sa vraj snažia byť ohľaduplní k príbuzným a nechcú trvať na ich osobnej prítomnosti pri identifikácii. Kedy sa skončí prevoz na Slovensko, ešte nie je isté.
Ministerstvo obrany plánuje oficiálnu rozlúčku s obeťami katastrofy. Predpokladá sa, že bude na východnom Slovensku, kde pôsobila väčšina vojakov. Termín ešte nie je určený. Po spoločnej rozlúčke budú nasledovať pohreby s plnými vojenskými poctami.
Okrem odškodnenia, ktoré príbuzným obetí patrí zo zákona, sa im vláda rozhodla prispieť aj z iných fondov. O presnej výške ďalšieho odškodnenia ešte rozhodnuté nebolo.
Zákonné odškodnenie by malo byť v prípade jednotlivých obetí individuálne, ale zrejme pôjde o státisíce korún pre každú z rodín. Ministerstvo by malo pozostalým zaplatiť aj náklady na pohreby a vdovské, vdovedcké alebo sirotské dôchodky. (knm)
Chronológia záchrannej akcie
19.38 - informáciu o nehode dostalo armádne Centrum riadenia vzdušných operácií
19.46 - uviedli do pohotovosti Leteckú pátraciu záchrannú službu
19.50 - z letiska Sliač prvýkrát vzlietol záchranný vrtuľník Mi-17
20.00 - košická záchranná služba na miesto vyslala štyri sanitky
20.29 - informovali ministra obrany a náčelníka generálneho štábu
20.30 - na miesto nehody priletel záchranný vrtuľník
21.00 - sanitky z Košíc prekročili maďarskú hranicu spolu s hasičskými záchranármi
22.15 - nadporučíka, ktorý ako jediný prežil nehodu, doviezli do nemocnice v Košiciach
22.22 - na Sliač sa vrátil vrtuľník, ktorému sa nepodarilo pristáť
22.45 - začalo zasadanie krízového štábu, na ktorom bol aj premiér Dzurinda
22.58 - z vojenskej základne Prešov vyslali 25 vojakov z pozemnej pátracej záchrannej služby
23.58 - zo Sliača druhýkrát vzlietol vrtuľníka Mi-17
00.15 - na miesto nehody prišiel tím Komplexnej záchrannej služby ministerstva vnútra
00.19 - z Bratislavy odletela vyšetrovacia komisia
00.30 - na miesto sa dostali vojenskí záchranári z Prešova
03.35 - neďaleko nehody sa stretol slovenský a maďarský náčelník generálneho štábu
05.30 - komisia začala na mieste vyšetrovať
06.00 - vytvorili spoločnú slovensko-maďarskú záchrannú skupinu
08.00 - mimoriadne zasadanie vlády
14.30 - ministerstvo oficiálne potvrdilo, že prežil len jeden vojak (knm)