Francúzsky prezident Jacques Chirac prekvapil. Uprostred krízy s iránskymi jadrovými ambíciami pohrozil použitím vlastných jadrových zbraní voči všetkým, ktorí by ohrozovali Francúzov. Väčšina reakcií sa zhoduje, že to bol prejav adresovaný francúzskym voličom a že prezident má právo brániť svoj štát všetkými prostriedkami. Najmä v Nemecku sa však takmer všetky politické strany ohradili proti podobným hrozbám v tak vyhrotenom čase.
Chirac už raz podobným spôsobom prekvapil. Bolo to v roku 1995, keď ho prvýkrát zvolili za prezidenta. Vtedy nariadil jadrové skúšky vo Francúzskej Polynézii a dal svetu jasne najavo, že s Francúzmi musí rátať. Francúzi si zakladajú na efekte odstrašenia vlastným jadrovým potenciálom. Podľa agentúry Reuters na to ročne dávajú 3,3 milirad eur, čo je desatina všetkých výdavkov na vojenské účely. Chirac o jadrovom odstrašení hovoril už v roku 2001 a vo štvrtok po dlhom čase znovu.
Bola to demonštrácia sily. A veľmi efektná. Chirac predniesol zásadný prejav na vojenskej základni a za chrbtom mal francúzske ponorky s jadrovými hlavicami. Prvýkrát pritom rozšíril dôvody na ich použitie - už nielen obrana vlastnej krajiny, ale aj zásobovania či spojencov. Podľa pozorovateov urobil ďalší krok v snahe zmeniť nukleárnu doktrínu krajiny.
Chirac žiadny štát nemenoval a jeho úrad poprel, že by myslel na Irán. Načasoval ho však tak jednoznačne, že možno tieto súvislosti len ťažko ignorovať.
Väčšina pozorovateľov sa zhoduje, že prejav bol určený hlavne dovnútra krajiny. Po minuloročných neúspechoch - prehra jeho politickej strany vo voľbách, krach referenda o euroústave a zdravotné problémy - už Chiraca mnohí odpísali. Teraz sa opäť ukázal vo forme.
Francúzski Zelení označili novú Chiracovu stratégiu "za úplne zlú". Poslanec Noel Mamčre pre Rádio France povedal, že bojovať proti terorizmu treba posilnením demokratických hodnôt, a nie hrozbami podobného typu. Najrozhorčenejšie reakcie prišli z Nemecka, kde sa takmer všetky politické strany zhodli, že nie je najvhodnejší čas na podobné hrozby.
Američania to komentovať nechceli, hoci analytici tvrdia, že práve týmto prejavom sa Francúzi viac ako kedykoľvek predtým prestali stavať proti Spojeným štátom a priklonili sa na ich stranu. Išlo o tú časť pasáže, kde Chirac vyzdvihol presne cielené koncentrované útoky namiesto masového zničenia. Presne v duchu amerických predstáv.
Použitie len v prípade obrany štátu
Testovať jadrové zbrane v ovzduší, vo vesmíre alebo pod vodou je zakázané od roku 1963. Krajiny, ktoré zbrane nemajú, ich nesmú získavať alebo produkovať. Ale samotné použitie jadrových zbraní podľa agentúry DPA tak striktne vylúčené nie je.
Potvrdil to aj Medzinárodný súdny dvor v Haagu v roku 1996 s tým, že oprávnenosť použitia takejto zbrane nemožno zamietnuť vopred. Použitie by pripadalo do úvahy v prípade, že ide o obranu štátu, ktorého existencia je ohrozená.
(mim)