FOTO - REUTERS |
Nemecký energetický koncern E.ON Ruhrgas stojí chtiac-nechtiac v centre pozornosti. Začiatkom týždňa mu Spolkový protimonopolný úrad zakázal dlhodobé, nezriedka 20-ročné, dodávateľské zmluvy s miestnymi a regionálnymi distribútormi. K 30. septembru musí E.ON Ruhrgas zrušiť všetky dlhodobé dohody o dodávkach plynu a zmeniť ich na krátkodobé. Protimonopolný úrad si od tohto rozhodnutia sľubuje zvýšenie konkurenčnej situácie na nemeckom trhu s plynom a v konečnom dôsledku aj zníženie cien plynu pre domácnosti. E.ON Ruhrgas medzičasom vyhlásil, že voči plánom Protimonopolného úradu bude postupovať súdnou cestou.
Koncom týždňa sa na verejnosti prevalil škandál okolo údajných "radovánkových služobných ciest" komunálnych politikov v Severnom Porýní-Vestfálsku na účet najväčšieho nemeckého enrgetického koncernu. Prokuratúra v Kolíne nad Rýnom totiž potvrdila správy, že vedie predbežné vyšetrovanie proti približne 100 komunálnym politikom, ktorí zastávajú miesta v dozorných radách v miestnych a regionálnych distribútorských podnikoch, ako aj proti piatim zamestnancom E.ON Ruhrgas. Prokuratúra chce zistiť, či koncern vskutku systemicky pozýval komunálnych predstaviteľov a ich manželky na údajné "služobné cesty", ktoré však boli v skutočnosti radovánkovými výletmi s cieľom nakloniť si politikov a tým zvýšiť šance E.ON Ruhrgas na uzatvorenie dlhodobých zmlúv. Každá "radovánková cesta" stála podľa webového portálu denníka Handelsblatt okolo 120-tisíc eur.
Príslušný prokurátor Günther Feld podčiarkol podľa denníka Die Welt všeobecný zástoj, že podozrenie jestvuje najmä vtedy, ak sa na takýchto cestách zúčastňujú aj partneri príslušných politikov. Dodal, že k tomu napríklad došlo počas jednej údajnej "služobnej cesty" politikov - členov kontrolného grémia essenského distribútora plynu do Barcelony. Kolínska prokuratúra vykonala prehliadku v centrále E.ON Ruhrgas. Günther Feld po nej vyhlásil, že naďalej jestvuje podozrenie, že niektoré cesty nemali služobné opodstatnenie.
Noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádzajú výrok hovorcu E.ON Ruhrgas, že "išlo o čisto informatívne cesty s časovo napätým programom". Ohľadom konkrétnych ciest, napríklad do Barcelony, sa však s poukazom na prebiehajúce vyšetrovanie odmietol vyjadriť.
Ten istý denník okrem toho v poznámke na prvej strane konštatuje, že každému, kto sa čo len trochu vyzná v komunálnej politike, museli padnúť do oka intenzívne vzťahy medzi veľkými energetickými koncernami a komunálnymi politikmi. Koncerny pozývali komunálnych predstaviteľov každý rok na schôdze s viac-menej pracovnou náplňou, "z ktorých nikto neodchádzal hladný". A vyzdvihuje, že je načase, aby si prokuratúra posvietila na vzťahy medzi komunálnymi politikmi a energetickými koncernami.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov