FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Ak sa ten, kto pracuje, potrebuje presťahovať, ísť na nevyhnutné lekárske vyšetrenie či na pohreb príbuzného, nemusí si brať dovolenku. Zamestnávateľ na to musí zamestnancovi poskytnúť pracovné voľno a v určitých prípadoch ho dokonca aj "preplatí".
Dobrovoľní darcovia si už síce nemôžu dopriať deň pracovného voľna a zároveň z daňového základu odpočítať 2-tisíc korún za odber, pracovné voľno na "nevyhnutne potrebný" čas sa im priznáva s náhradou mzdy.
Zamestnancom, ktorí získavajú kvalifikáciu alebo si ju rozširujú, zamestnávateľ pracovné voľno na to dať môže, aj s náhradou mzdy, no nemusí. Ide o to, aký osoh zo vzdelania zamestnanca bude mať.
Generálny sekretár zväzu elektrotechnického priemyslu Vlado Kalina hovorí, že pri kolektívnom vyjednávaní to rozoberali z rôznych pohľadov. "Nielen ako príťaž zamestnávateľskej organizácie, ale aj z pohľadu osobného 'zhodnocovania sa' daného zamestnanca, aj z pohľadu nákladov či možnej zviazanosti s organizáciou, v ktorej počas štúdia pracoval." Napokon sa dohodli, že formy vzdelávania, ktoré povedú k zlepšeniu kvalifikačnej a vedomostnej úrovne zamestnancov, budú zamestnávatelia podporovať.
Rudolf Pataki z únie podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárstve tvrdí, že väčšina potravinárskych podnikov vzdelávanie zamestnancov podporuje. Všetko však závisí od vzájomnej dohody zamestnanca a zamestnávateľa.
"Podniky majú záujem udržať si pracovníkov, ktorí majú snahu vzdelávať sa, aj s rizikom, že po dokončení štúdia môžu odísť. Zamestnanec, ktorý má chuť a snahu sa zlepšovať, je pre firmy zaujímavý," hovorí Pataki. Už na začiatku štúdia sa však podľa neho treba dohodnúť na tom, ako často a kedy sa zamestnanec bude vzdelávať.
Ak zamestnanec vie, že pracovné voľno bude potrebovať, musí oň včas požiadať. Inak to musí urobiť bez zbytočného odkladu. Prekážku v práci (dôvod pracovného voľna) a jej trvanie zasa musí preukázať. Napríklad vyšetrenie potvrdením od lekára.
Iné pracovné voľno zamestnanca
Pracovné voľno zamestnávateľ poskytne aj:
Na nevyhnutné vyšetrenie alebo ošetrenie v pracovnom čase - nevyhnutne potrebný čas, najviac 7 dní v kalendárnom roku, s náhradou mzdy + ďalší nevyhnutne potrebný čas bez náhrady mzdy.
Na nevyhnutné preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom v pracovnom čase - nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy.
Na prevoz manželky na pôrod a späť - nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy.
Na nevyhnutné sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie - nevyhnutne potrebný čas, najviac 7 dní v kalendárnom roku, s náhradou mzdy.
Na sprevádzanie zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy - nevyhnutne potrebný čas, najviac 10 dní v kalendárnom roku, s náhradou mzdy.
Pri úmrtí rodinného príslušníka:
pri úmrtí manžela alebo dieťaťa - 2 dni s náhradou mzdy + deň na účasť na pohrebe; na účasť na pohrebe rodiča alebo súrodenca, svokra (svokry) alebo švagra (švagrinej) - 1 deň s náhradou mzdy + ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb; na účasť na pohrebe prarodiča, vnuka, prarodiča manžela alebo niekoho z domácnosti - nevyhnutne potrebný čas, najviac 1 deň, s náhradou mzdy + ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb. Keď má zamestnanec svadbu - jeden deň bez náhrady mzdy.
Keď sa pre poveternostné pomery nedá do práce pricestovať autom, ktoré používa ťažko zdravotne postihnutý zamestnanec - nevyhnutne potrebný čas, najviac 1 deň, s náhradou mzdy.
Pri nepredvídanom prerušení premávky alebo meškaní pravidelnej verejnej dopravy, ak sa na pracovisko zamestnanec nemohol dostať iným primeraným spôsobom - nevyhnutne potrebný čas bez náhrady mzdy.
Keď sa zamestnanec, ktorý má bytové zariadenie, sťahuje - nevyhnutne potrebný čas, no pri sťahovaní v jednej obci najviac 1 deň a pri sťahovaní do druhej obce najviac 2 dni, bez náhrady mzdy; ak presťahovanie je v záujme zamestnávateľa, tak s náhradou mzdy.
Na hľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru - nevyhnutne potrebný čas, najviac jeden poldeň v týždni vo výpovednej dobe, bez náhrady mzdy. Ak bol pracovný pomer ukončený výpoveďou zo strany zamestnávateľa alebo dohodou preto, že sa zamestnávateľ alebo jeho časť ruší alebo premiestňuje, že sa zamestnanec stal nadbytočným alebo vzhľadom na zdravotný stav už nemôže vykonávať doterajšiu prácu, tak s náhradou mzdy. ("S náhradou mzdy" znamená v sume priemerného zárobku zamestnanca.)
Ďalšie pracovné voľno z týchto dôvodov zamestnávateľ môže poskytnúť bez náhrady mzdy, prípadne to môže môže urobiť aj "z iných vážnych dôvodov, najmä na vybavenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času". (joč)
Zvyšovanie kvalifikácie
Vzdelávanie s cieľom získať potrebné predpoklady alebo splniť potrebné požiadavky je pre zamestnanca prekážkou v práci.
Zamestnancovi, ktorý si zvyšuje kvalifikáciu, zamestnávateľ môže poskytovať pracovné voľno a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku, najmä ak predpokladané zvýšenie kvalifikácie je "v súlade s potrebou zamestnávateľa".
To voľno musí byť najmenej:
* v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní,
* 2 dni na prípravu a vykonanie každej skúšky,
* 5 dní na prípravu a vykonanie záverečnej alebo maturitnej skúšky,
* 40 dní na prípravu a vykonanie štátnej skúšky alebo dizertačnej skúšky,
* 10 dní na vypracovanie a obhajobu záverečnej, diplomovej alebo dizertačnej práce.
Za pracovné voľno na vykonanie opravnej skúšky náhrada mzdy nepatrí.
Prekážky v práci z dôvodov všeobecného záujmu
Na nevyhnutne potrebný čas zamestnávateľ poskytne pracovné voľno na výkon
* verejných funkcií,
* občianskych povinností a
* iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak to nemožno robiť mimo pracovného času.
Občianska povinnosť
* je ňou najmä: svedectvo, tlmočenie alebo niečo iné, čo robí ten, koho predvolal súd alebo úrad, a činnosť pri poskytnutí prvej pomoci, pri povinných lekárskych prehliadkach, pri opatreniach proti prenosným chorobám a iných takýchto opatreniach, pri izolácii z dôvodov veterinárno-ochranných opatrení, pri mimoriadnych udalostiach, v prípadoch, keď podľa istých predpisov treba poskytnúť osobnú pomoc, pri povinnej účasti zamestnancov na rekondičných pobytoch.
Iný úkon vo všeobecnom záujme
* je ním najmä darovanie krvi, aferéza a darovanie ďalšieho biologického materiálu, výkon odborárskej funkcie alebo iné zastupovanie zamestnancov, účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní, účasť člena horskej služby alebo inej organizovanej záchrannej skupiny na záchrannej akcii, činnosť vedúceho detského tábora, jeho zástupcu pre hospodárske veci a zástupcu pre zdravotné veci, oddielového vedúceho, vychovávateľa, inštruktora, prípadne zdravotníka, pôsobenie vo volebnej alebo referendovej komisii či kandidovanie za poslanca, starostu (primátora), župana alebo prezidenta.
Náhrada mzdy
Pracovné voľno s náhradou mzdy (na nevyhnutne potrebný čas) zamestnanec má
na účasť na rekondičných pobytoch, na povinné lekárske prehliadky, na darovanie krvi, aferézu a darovanie ďalšieho biologického materiálu na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní. V ostatných prípadoch zamestnávateľ poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy, no v kolektívnej zmluve to možno dohodnúť inak.