BRUSEL - Slávnostným zasadaním sa včera v Bruseli začal Konvent o budúcom usporiadaní Európskej únie (EÚ), ktorého cieľom je pripraviť pre vlády členských štátov návrhy, na ktorých základe sa uskutočnia zásadné reformy nutné pre účinné a demokratické fungovanie rozšírenej únie.
„Na jednej strane je tu priepasť neúspechu. Na druhej máme úzku tiesňavu úspechu,“ opísal výzvu, ktorá Konvent čaká, v úvodnom prejave jeho predseda Valéry Giscard d‘Estaing. „Pokiaľ neuspejeme, prehĺbime súčasný zmätok okolo európskeho projektu, o ktorom vieme, že po rozšírení nebude schopný zabezpečiť účinné riadenie zrozumiteľné pre ľudí. To, čo sme budovali päťdesiat rokov, by ohrozoval rozklad.“
Zástupcovia kandidátskych krajín vrátane Slovenska využili prvé zasadanie, aby požiadali o rozšírenie dvanásťčlenného prezídia o svojich zástupcov. Prítomnosť kandidátskych krajín, ktoré sa po prvýkrát zúčastňujú na rokovaniach o reforme EÚ, inšpirovala väčšinu rečníkov.
Giscard si výsledok práce Konventu predstavuje ako silný jednotný text, ktorý bude mať jasnú väčšinovú podporu a otvorí cestu k prijatiu Ústavy EÚ na následnej medzivládnej konferencii, ktorú má výsledok Konventu inšpirovať.
Za vytvorenie európskej ústavy alebo ústavnej dohody pre Európu sa na začiatku Konventu vyjadril aj José María Aznar, premiér predsedajúcej krajiny EÚ, Španielska. Ako dodal, jeho krajina bude „podporovať pluralistickú konštitucionalizáciu, ktorá bude zodpovedať želaniam členov únie“. (čtk, taa)