Spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovensko Jan Marinus Wiersma ich považuje za nešťastné. Nesúhlasí ani s tým, aby sa nimi zaoberala skupina nezávislých expertov, ako to navrhujú niektorí europoslanci.
„Myslím, že ide o veľmi citlivé veci, históriu Slovenska, Maďarska, Česka. Je nesprávne spájať túto diskusiu s členstvom v Európskej únii,“ povedal holandský poslanec.
Za mimoriadne nebezpečné považuje využívanie histórie politikmi v predvolebnej kampani.
„Musíte sa zbaviť ilúzie, že v histórii je možné všetko napraviť. Zaiste, ľudia nekonali správne, mali by ste o tom diskutovať, ale žiadať to alebo ono nie je dobré. Slováci by potom mohli začať hovoriť o maďarskej okupácii niekoľko sto rokov predtým, o zlých veciach, ktorých sa Maďari dopustili na Slovákoch,“ myslí si Wiersma.
Generálny tajomník Rady Európy Walter Schwimmer sa včera stretol so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničia Jaroslavom Chlebom a názory slovenskej strany „prijal s pochopením“.
Včera sa k téme po prvý raz vyjadril aj český premiér Miloš Zeman. Pre Český rozhlas povedal, že minimálne vnútri visegrádskeho zoskupenia by sa nemal premiér jednej krajiny vyjadrovať k zákonom druhej krajiny.
„Inými slovami, oživovanie ducha minulosti a rozdúchavanie nacionalistických vášní je prejavom politickej impotencie, pretože minulosť nemôžete ovplyvniť,“ zdôraznil český premiér.
„Ja som sa až doteraz odmietal vyjadrovať k maďarskej legislatíve, ktorá napríklad zahŕňa aj veľmi sporný zákon o zahraničných Maďaroch, zákon, ktorý kritizujú nielen susedné krajiny, ale aj Európska únia,“ povedal.
Rakúska poslankyňa Európskeho parlamentu Ursula Stenzelová si myslí, že Slovensko a Česko by mali vydať vyhlásenie, že vstupom do únie prestávajú existovať Benešove dekréty.
Rakúska poslankyňa podporuje nápad predsedu zahraničného výboru Európskeho parlamentu Elmara Broka vytvoriť nezávislú skupinu expertov, ktorá by preverila kompatibilitu dekrétov s právom Európskej únie a ich právne dôsledky. „Tento návrh má širokú podporu vo výbore. Myslím si, že verejnosť na Slovensku a v Česku si musí uvedomiť tento široký konsenzus,“ povedala Stenzelová.
(tasr)