Návrh rozpočtu odmietlo 541 europoslancov, podporilo ho 56 a 76 sa hlasovania zdržalo. Takmer všetci slovenskí europoslanci hlasovali proti rozpočtu, lebo si myslia, že sa dá ešte vylepšiť. Naopak, väčšina českých europoslancov hlasovala za.
Premiér Mikuláš Dzurinda označil v decembri návrh rozpočtu za úspech a s výslednými 46 miliardami korún bol spokojný. "Výsledok je lepší, než som dúfal," tvrdil po summite. Prekvapením je preto najmä postoj europoslancov SDKÚ.
Poslankyňa slovenského parlamentu Petra Masácová (SDKÚ) si myslí, že jej kolegovia nezvolili "dvakrát šťastné riešenie". Podľa nej vôbec nie je isté, či ďalší návrh bude pre Slovensko taký dobrý ako ten súčasný.
Europoslanec Peter Šťastný (SDKÚ) však tvrdí, že "odmietnutie je základom na dohodu" a nemyslí si, že europoslanci za strany vládnej koalície hlasovali proti oficiálnemu postoju Bratislavy.
Naše ministerstvo zahraničných vecí si myslí, že rozpočet nie je zablokovaný. Europarlament vraj len vyslal signál nespokojnosti, že rozpočet je "nedostatočne európsky a že bude chcieť, aby sa zvýšil objem prostriedkov".
Europoslanec KDH Ján Hudacký bol nespokojný, že návrh eurorozpočtu znížil finančnú pomoc na uzatvorenie blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Jeho kolegyňa Anna Záborská naopak chcela rozpočet podporiť, ale splietla sa pri hlasovaní. Pomýlilo ju, že na Slovensku sa v parlamente nemohli prijímať negatívne uznesenia. Záborská verí, že podoba rozpočtu sa aj tak veľmi nezmení.
Europoslankyňa Smeru Monika Beňová sa zdržala a Sergej Kozlík z HZDS hlasovanie nestihol.
Autor: gro, sp