vecí Frank-Walter Steinmeier a Joschka Fischer. Viac o tom, čo presne agenti v Iraku robili, sa ani včera verejnosť nedozvedela. Rokovanie zahraničného výboru Bundestagu bolo tajné.
Potrebovali sme nezávislé informácie o dianí v krajine, vysvetľoval včera Steinmeier členom zahraničného výboru s tým, že to rozhodnutie považoval vtedy i teraz za správne. Vtedy ich vyslanie Steinmeier presadzoval ako šéf úradu kancelára a pravá ruka kancelára Schrödera, zodpovedný za koordináciu tajných služieb.
Ani exminister Fischer vtedajšie rozhodnutie nespochybňuje. "Vlastné poznatky Spolkovej spravodajskej služby (BND) o vojne v Iraku boli pre nás veľmi dôležité," povedal pre týždenník Die Zeit. "Nikdy sme pritom neprekročili pomyselnú červenú líniu, politicko-morálnu líniu, ktorú sme si sami stanovili," dodal Fischer.
Podľa denníka Leipziger Volkszeitung vtedajšia vláda počítala "pre politicky chybnú vojnu so silne zvýšeným teroristickým nebezpečenstvom pre krajinu". Obaja agenti podľa denníka nesmeli poskytovať priamu pomoc pri vojnových aktivitách, všetko odovzdávali centrále BND.
Tá potom "informácie o vojenských konvojoch, či budovaní pozícií v Bagdade" okamžite poskytla americkej strane, tvrdí denníku vtedy aktívny expert tajných služieb.
Celá aféra sa zďaleka nekončí. V piatok sa dostane na pôdu Bundestagu a stále sa pripravuje zriadenie špeciálneho parlamentného výboru, ktorého zmysel už teraz vládna koalícia spochybňuje. Pre jeho členov bude ťažké objasniť informácie, ktoré sú väčšinou prísne tajné.
(mim, čtk)