FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Ministerstvo dopravy koncom decembra odmietlo zverejniť informácie o obsahu zmluvy o privatizácii Slovenských telekomunikácií. Už v roku 2000 vláda schválila ich predaj Deutsche Telekomu za vyše 40 miliárd a odvtedy ministerstvo považuje zmluvu za tajnú. Združeniu Občan a demokracia ju odmietlo po prvýkrát sprístupniť už v roku 2002. Teraz svoj postoj rezort zopakoval.
Ministerstvo vraj súd rešpektuje
Rezort opäť odmietol sprístupniť všetky podrobnosti napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu z minulého roka, v ktorom sa píše, že "žalovaný nemal právny podklad na absolútne odmietnutie sprístupnenia informácií vyplývajúcich zo zmlúv s poukazom na dôverný charakter zmluvy ako celku". Ministerstvo totiž nezdôvodnilo, akými právnymi úvahami sa riadilo pri posudzovaní žiadosti vo vzťahu k jednotlivým častiam zmluvy.
Na dôvod neposkytnutia informácií sme sa pýtali priamo ministerstva. To aj na opakovanú otázku odpovedalo len stroho s tým, že jeho rozhodnutie o nesprístupnení informácií z roku 2002 súd zrušil z procesných dôvodov. Ministerstvo "vo veci koná v súlade s rozsudkom Najvyššieho súdu a vec ešte nie je právoplatne ukončená", napísala Tatjana Kelcová. Združenie Občan a demokracia sa proti najnovšiemu odmietnutiu odvolalo a v najbližších dňoch by mal rozhodnúť definitívne priamo minister Pavol Prokopovič z SDKÚ.
Politici uprednostňujú zverejnenie
Právnik združenia Peter Wilfling si myslí, že "sa ministerstvo definitívne rozhodlo, že zmluvu nezverejní a zároveň, že svoje rozhodnutie ani nebude bližšie zdôvodňovať. Poukazuje na fakt, že v najnovšej odpovedi ani neuviedlo, do ktorej položky utajovaných skutočností zmluva patrí. Pozastavil sa nad tým, "ako sa chce vedenie ministerstva uchádzať o dôveru občanov, keď odmieta verejne zdôvodňovať svoje rozhodnutia". Každé nezdôvodnené rozhodnutie je vraj nezákonné a svojvoľné.
Podľa Wilflinga ministerstvo od začiatku zmluvu označovalo za medzinárodnú, čo nie je pravda, lebo Deutsche Telekom v žiadnom prípade nie je subjektom medzinárodného práva a aj v publikovanom návrhu zmluvy sa jasne uvádzalo, že sa zmluva riadi podľa práva Slovenskej republiky a nie medzinárodného.
Podpredseda parlamentného výboru pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie Ľubomír Vážny z opozičného Smeru odmieta argumentáciu o utajovaní s tým, že "nemôže fungovať tam, kde sa narába s verejnými prostriedkami". Vážny je presvedčený, že zmluva jednoznačne podlieha zverejneniu. Tvrdí, že ani on ako poslanec nemal možnosť zoznámiť sa s ňou. Koaličný člen toho istého výboru Alojz Přidal pripúšťa, že v zmluve ide o citlivé údaje, ale na 90 percent u neho prevláda potreba zverejniť obsah zmluvy, aby bola verejnosť informovaná. (rp)