Milan Murgaš. FOTO- ARCHÍV SME
BANSKÁ BYSTRICA - Nový banskobystrický župan Milan Murgaš zo Smeru tvrdí, že v župnom úrade vládol hrubozrnný politicko-stranícky klientelizmus manažovaný krajskými predstaviteľmi HZDS. Politicky boli podľa neho nominovaní aj radoví úradníci. "Prsty klientelizmu" boli údajne aj v konkurzoch na vedúce funkcie. Z klientelizmu obvinil aj SMK, ktorá s HZDS ku koncu vládla.
"V úrade môžeme sledovať jasne rakovinu prepojenia straníckych záujmov jednotlivcov. Hovorím o niektorých z HZDS. SMK sa budeme venovať nabudúce. Nepoužívali hrubozrnný klientelizmus, ale sofistikovaný, taký jemný," povedal včera Murgaš. Hrozí, že po právnom audite všetkých zmlúv budú nasledovať trestné oznámenia.
Včera Murgaš hovoril, ako mu zamestnanci pri personálnych pohovoroch potvrdili a podpísali, že klientelizmus v úrade bol, rozprávali, ako im poslanci nezákonne zasahovali do rozhodovania a tlačili ich do rozhodnutí v rozpore so zákonom. Za najvypuklejší prípad označil brezniansku spoločnosť Diago, ktorá patrila krajskému predsedovi HZDS a župnému poslancovi Slavomírovi Kupčokovi. Po vstupe do politiky z nej formálne odstúpil, ale podľa Murgaša ju ďalej reálne riadil s bratom. Počas jeho pôsobenia v zastupiteľstve firma získala dotácie na prímestskú autobusovú dopravu za viac ako desať miliónov korún. Murgaš pohrozil, že Diago bude musieť peniaze vrátiť.
Kupčok je prekvapený. Povedal, že Mugaš veciam nerozumie a firma má všetky zmluvy v poriadku. "Nech dá preveriť zmluvy úradu s firmou Gamo, ktorá je prepojená na stranu Smer," odkázal.
K zmenám nemocníc Murgaš povedal, že predaj majetku posudzovala komisia pod vedením Jozefa Pavúka, krajského podpredsedu HZDS a vicežupana. "Takéto manažovanie verejných obchodných súťaží považujú v demokratických krajinách podľa právnikov a špecialistov z Transparency International za neštandardné."
Obvinil i bývalého riaditeľa úradu Milana Mráza, ktorý na úrade stále pracuje. "Neviem si predstaviť, ako sa budú pozerať tvrdo pracujúci zamestnanci úradu na milionára, ktorý chce osem platov ako odstupné." Priemerný plat v úrade je viac ako 18-tisíc korún mesačne.
Niektorí poradcovia budú podľa Murgaša vracať plat za niekoľko rokov. Hovorí, že do práce nechodili.
Poznámka
Politicky nominoval i Murgašov Smer
Banskobystrický župan Milan Murgaš zo Smeru ohlásil radikálnu očistu úradu. Pri kritike klientelizmu a politických nominácií zatiaľ obchádza skutočnosť, že práve Smer s HZDS a SDĽ po prvých regionálnych voľbách politicky rozdelil posty a vôbec to netajili. Krajská koordinátorka Smeru Jana Laššáková a dnešná poslankyňa parlamentu vtedy oznámila, že HZDS navrhne päť vedúcich odborov, SDĽ dvoch a Smer jedného.
"Netreba to tak brať. Rozdelili sme si len posty, nie konkrétne osoby, a to je rozdiel," hovorila Laššáková. "Nám pripadol odbor regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a územného plánovania, a tiež hlavný kontrolór. SDĽ si pred druhým kolom volieb predsedu kládla dve podmienky za podporu nášho kandidáta - dva odbory a post podpredsedu. No a my sme to urobili."
Krajský šéf HZDS Ivan Kiňo povedal, že sú "nejaké" koaličné dohovory a on ich musí rešpektovať. "Ako by sme vyzerali voči iným krajom, kde budú nominácie tiež politické. V každom prípade, na jednotlivé posty bude výber, aj keď z kandidátov nami navrhnutých."
Prvý župan, tiež nominant Smeru, Milan Marčok, podobne ako dnes Murgaš, vyhlasoval, že politické dohody neprijme a chcel mať na vedúcich postoch profesionálov zo všetkých strán. Koalícia však rozhodla inak a strany začali dohody napĺňať pomocou formálnych konkurzov (potvrdil to včera aj Murgaš).
Vedúcim odboru regionálneho rozvoja sa stal aj okresný predseda Smeru a hneď prijal syna krajskej šéfky Smeru.