Postihnutým vracajú príspevky, ktoré im zobrali

BRATISLAVA - Zdravotne postihnutým, ktorým v predchádzajúcich rokoch sťažila život novela zákona, sa ...

V decembri sa v Bratislave, ale aj v ďalších mestách, uskutočnilo protestné zhromaždenie pod heslom "Stop arogancii vládnej moci voči občanom so zdravotným postihnutím". FOTO - SITA

BRATISLAVA - Zdravotne postihnutým, ktorým v predchádzajúcich rokoch sťažila život novela zákona, sa ministerstvo práce postupne snaží opäť trochu viac pomôcť. Od januára znovu umožnilo zdravotne postihnutým získať príspevok na druhý vozík, zrušilo niektoré podmienky pri príspevkoch na diétu, zvýšilo príspevok na dopravu.

Na druhý mechanický vozík štát prispeje najviac sumou 16-tisíc korún, na druhý elektrický vozík najviac 110-tisíc. Ľudmila Gričová z Centra pre samostatný život hovorí, že ministerstvo iba obnovilo príspevok, ktorý sa poskytoval do roku 2002 a vo vyššej sume.

Podľa zákona o sociálnej pomoci, ktorý platil do roku 2002, sa príspevky na zaobstaranie druhého vozíka rovnako ako dnes poskytovali v závislosti od príjmu zdravotne postihnutého a ceny pomôcky, horná hranica príspevku bola 260-tisíc. Navyše, druhý vozík si mohol zdravotne postihnutý obstarať už po troch rokoch, ak by oprava prvého vozíka vyšla na viac ako polovicu ceny nového. Teraz je možné získať príspevok na druhý vozík po piatich alebo po desiatich rokoch.

Hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Katarína Belická povedala, že úrady už registrujú žiadosti o druhý vozík, ale zatiaľ o nich nerozhodli. "Lehota na vydanie rozhodnutia je 60 dní."

V roku 2002 sa poskytoval príspevok aj na druhý načúvací prístroj.

Zmenu priniesla novela zákona, ktorú pripravilo ministerstvo pod vedením exministra Ľudovíta Kaníka. Keď začala platiť, znížili sa niektoré druhy príspevkov a kompenzácií pre zdravotne postihnutých.

V tomto roku ministerstvo od januára zrušilo aj niektoré podmienky na poskytovanie príspevku na diétne stravovanie. Hovorkyňa Ústredia práce povedala, že podľa nových, menej prísnejších nárokov posúdia tých, o ktorých žiadostiach ešte úrad doteraz nerozhodol, alebo tých, ktorí si teraz po zmene zákona podajú novú žiadosť. Ak teda niekomu úrady v minulosti príspevok na diétu zamietli, ale podľa dnešných pravidiel by ho mohol dostať, musí podať novú žiadosť.

Ministerstvo zvýšilo tento rok aj príspevok na prepravu z 2500 na 2750 korún, zdôvodnilo to "rastom cien pohonných látok".

Rozšíril sa tiež okruh firiem, ktoré môžu prepravovať zdravotne postihnutých. Pribudli k nim obce a neštátne firmy. Gričová však hovorí, že obce síce získali možnosť organizovať prepravu, ale nemajú peniaze na kúpu áut a platenie vodičov v takom rozsahu, aby skutočne zabezpečovali integráciu zdravotne postihnutých do bežného života. Príspevok na prepravu sa poskytuje po preukázaní skutočne vynaložených nákladov na prepravu, od januára by už zdravotne postihnutým mali úrady preplácať aj náklady na komerčnú dopravu, teda aj na bežné taxíky. Gričová upozorňuje, že aj maximálna suma 2750 korún je pri využívaní komerčných služieb nízka a neumožňuje reálnu integráciu. Konečná výška príspevku na prepravu závisí od vynaložených nákladov a od príjmu občana. Ministerstvo práce chce rozšírením možných firiem a zvýšením príspevku zabezpečiť "rozvoj prepravy pre občanov zdravotne ťažko postihnutých a zvýšiť jej dostupnosť". Gričová hovorí, že ak chceme zvýšiť integráciu a kvalitu života zdravotne postihnutých a chceme, aby pracovali, nemali by byť príspevky znižované podľa príjmu občana. Príspevky podľa nej súvisia s postihnutím, nie s príjmom, a ak ich znižujem s príjmom, postihnutí sú stále v rovnakej situácii. "Nejde nám o to, aby sme sedeli doma a poberali príspevky," hovorí.

Podľa ministerstva si zvýšenie príspevku na prepravu vyžiada tento rok o 5,7 milióna korún zo štátneho rozpočtu viac, náklady na príspevok na diétne stravovanie budú o osem miliónov vyššie, v období najbližších piatich rokov sa zase zvýšia náklady štátu na príspevky na druhý vozík o 804,5 milióna.

Ako sa vyvíjal počet poberateľov kompenzácií ZŤP

rok priemer. mesačný počet poberateľov ročné náklady na kompenzácie
2000 167 799 * 2 769 300 000 *
2001 176 599 * 3 599 300 000 *
2002 199 358 * 5 086 024 000 *
2003 207 727 * 5 010 690 000 *
2004 121 533 ** 4 097 877 000
1. polrok 2005 169 214 2 536 479 000

* Ide o počet poberateľov kompenzácií a poberateľov účelových peňažných dávok a náklady vynaložené pre obe skupiny zdravotne postihnutých. Účelové peňažné dávky sa zdravotne ťažko postihnutým poskytovali podľa zákonov z 80. rokov, v roku 1998 ich nahradili kompenzácie dôsledkov zdravotného postihnutia, prehodnocovanie poberateľov účelových dávok však prebiehalo až do konca roka 2003.

** V roku 2004 sa začalo prehodnocovanie zdravotne postihnutých, mnohí zo systému vypadli a stratili nárok na kompenzácie, mnohí sa proti rozhodnutiu odvolali.

(Zdroj: Správy o soc. situácii obyvateľov Slovenska)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 767
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 623
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 458
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 445
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 384
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 031
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 983
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 954
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu