Starosta obce Lety požaduje odstránenie balvanu, ktorý pri bývalom rómskom koncentračnom tábore postavila Národná strana. FOTO - ČTK
Bývalý československý a český prezident Václav Havel sa včera opäť pustil do súčasnej hlavy štátu Václava Klausa. To on vraj "otvoril dvere" dianiu okolo bývalého rómskeho koncentračného tábora v Letoch, keď vlani verejne poprel, že by išlo o koncentračný tábor. Na mieste tábora, v ktorom zomrelo počas vojny 326 ľudí, väčšinou detí, a stovky ich odtiaľ odviezli do vyhladzovacieho tábora do Osvienčimu, dnes stojí ošipáreň. To už vyvolalo aj medzinárodný škandál.
Nacionalistická Národná strana využila spor na zviditeľnenie a spustenie volebnej kampane, keď cez víkend v Letoch umiestnila balvan s nápisom "obetiam". V sobotu ho chce doplniť ďalším, na ktorom má byť text, že v Letoch nebol koncentračný, ale iba pracovný tábor, v ktorom Rómovia zomierali na bežné choroby.
"Ukazuje sa, že s tým táborom je to zložitejšie. Že to bol pôvodne pracovný tábor pre tých, ktorí odmietali pracovať. Zďaleka nielen rómsky. Nie je to naozaj koncentračný tábor v tom slova zmysle, ako každý z nás podvedome rozumie slovu koncentračný tábor a vidí Osvienčim, Buchenwald a tieto veci," povedal Klaus vlani v rozhovore pre Lidové noviny. "Ak tomu rozumiem, tak obete tábora boli primárne spojené s epidémiami škvrnitého týfusu, a nie s tým, čo býva tradične chápané ako koncentračný tábor," dodal.
"Ide o hrubú dezinterpretáciu úvahy prezidenta Klausa, o klasickú manipuláciu s vytrhnutím jednej veci z kontextu oveľa širšieho a hlbšieho," reagoval na Havla Klausov hovorca Petr Hájek, podľa ktorého Klaus v rozhovore iba reagoval na výzvu Európskeho parlamentu, ktorá nabádala vládu riešiť problém, a proti tomu, aby "do našej vnútornej diskusie zasahovali neinformovaní ľudia".
Podobne ako Klaus sa o otázke Letov vyjadril aj komunistický europoslanec Miroslav Ransdorf. "Ako historik viem, že to koncentračný tábor nebol," tvrdil.
Podľa vyjadrenia historika Michala Schustera z Múzea rómskej kultúry pre agentúru ČTK do tábora v Letoch najprv zvážali Rómov, ktorí neprestali s kočovným životom. Neskôr už stačila iba farba pleti alebo pôvod. Klaus aj Ransdorf zneužili, že sa v Čechách naozaj bežne používa názov koncentračný pre tábory vyhladzovacie, ako bol Osvienčim, ktoré však tvorili iba časť nacistických táborov.
Odstránenie ošipárne a postavenie pamätníka rómskym obetiam sľúbila česká vláda už pred ôsmimi rokmi. Firma vlastniaca ošipáreň je ochotná ju predať, ak od štátu dostane peniaze na novú. Rokovania o odškodnom stále prebiehajú. Ani odborníci sa však nedokážu zhodnúť na tom, koľko by nová ošipáreň stála. Odhady idú do stoviek miliónov českých korún k niekoľkým desiatkam miliónov, o ktorých hovorí premiér Jiří Paroubek.
Havel viní za úroveň politickej kultúry média
Exprezident Václav Havel bol v pondelok v zhovorčivej nálade a médiá zaujali aj iné jeho výroky. Američanom napríklad odporučil, aby si ako nástupcu súčasného prezidenta Busha vybrali senátorku a bývalú prvú dámu Hillary Clintonovú, ktorá podľa neho ovláda "umenie načúvať" iným ľuďom.
Komentátorov však zarazila Havlova už tradičná kritika nízkej úrovne politickej kultúry v krajine. Spomenul si na ňu v súvislosti s prípadom vládneho poslanca Michala Krausa, ktorý musel odstúpiť pre podivnú cestu do africkej Ghany, kde v spoločnosti súdne stíhaného podnikateľa rokoval o kúpe firmy na spracovanie kakaa a možno v tejto súvislosti porušil zákon.
Svoju kritiku politickej kultúry však Havel paradoxne nezameral na Krausa, ktorý sa v kakaovej afére dlho vykrúcal a odmietal odísť, ale na médiá, ktoré prípad otvorili. Prekáža mu, že referujú väčšinou len o škandáloch politikov. "V čase nadvlády médií" to potom podľa Havla vedie k tomu, že hlavná pozornosť sa venuje práve týmto škandálom. "Na tomto postoji zaráža úplna zámena príčiny a dôsledku," komentovali Havlov pohľad Lidové noviny. (pm, čtk)