disciplíne nastúpi druhá najmladšia z desaťčlennej slovenskej výpravy, 21-ročná Dana Velďáková. Postupový limit má 14,10 m.
Až na výškara Benka sa v piatok predstaví kompletná naša zostava. Po šprintérovi na 200 m Briňarskom súťažia v popoludňajšom programe výškarky Melová, Medgyesová, Lázničková (limit 194 cm). Najväčšie slovenské nádeje, guliari Haborák a Mikuláš Konopka, začnú podvečer, ich limit má hodnotu 20,20 m. Postupové méty sú teda viac než náročné, takmer korešpondujúce so svetovým šampionátom. Zámer je jasný, finálové súťaže sú osemčlenné. Ťažko možno predpokladať, že do finále budú postupovať iba limitári, do osmičky sa pravdepodobne pôjde aj podľa ďalšieho poradia. Dnes podvečer budú ešte súťažiť štvorstovkár Lopuchovský, osemstovkár Hanzel a prípadne ešte raz Briňarský v semifinále dvojstovky.
Do priestrannej haly Ferryho Dusiku sa vojde pomerne málo divákov – 3600, ale majú všetok komfort. Viedenčania pripravili atletický šampionát väčšinou z mestskej pokladnice – a veľkoryso. Starostlivosť a srdečnosť na každom kroku kontrastuje s nevyhnutnou rutinou, chladom až neochotou posledného belgického usporiadateľa v Gente 2000.
Viedenčanov na včerajšej tlačovej konferencii tentoraz určite nie iba formálne pochválil prezident Európskej atletickej asociácie (EAA) Švajčiar Hansjörg Wirz. Po prvý raz budú na šampionáte pod strechou testovať pretekárov na EPO. Jednoduchý priebeh tlačovky nabral „grády“, keď odzneli otázky týkajúce sa finančných prémií aj v rámci súťaží pod kuratelou EAA. „Sídlime v Nemecku, kde zákony neumožňujú neziskovým organizáciám, medzi ktoré patríme, vyplácať finančné prémie. Navyše, európska asociácia nie je ani zďaleka taká bohatá ako svetová,“ poznamenal Wirz. Ako je známe, Medzinárodná asociácia atletických federácií dotuje svetové šampionáty vysokými sumami. Víťazi berú 100-tisíc dolárov. Viedenskí organizátori v tejto súvislosti mysleli na výkony. Prípadní európski rekordéri neodídu nasucho. (pf, šef)