Rozhodla o tom Národná protinákazová komisia, ktorá koordinuje prevenciu proti vtáčej chrípke. Veterinári očakávajú, že v marci a začiatkom apríla, v čase najvyššej koncentrácie sťahovavých vtákov, sa vírus vtáčej chrípky vyskytne aj u nás. "Vírus má až 25 % populácie voľne žijúceho vtáctva, preto očakávame, že tento typ vírusu sa vyskytne aj u nás. Ide však o vírus neprenosný na človeka," povedal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. Vírus sa môže preniesť na človeka až po jeho mutácii na vysokopatogénny, a to po prenose na domácu hydinu.
Na otázku, či sa rozšírenia vtáčej chrípky máme obávať, hovorca Úradu verejného zdravotníctva Ivan Bielik povedal, že názory epidemiológov sú rôzne. "Isté je, že vtáčia chrípka sa šíri. Teraz je dôležitá prevencia zo strany veterinárov."
Najprísnejšia kontrola na Slovensku bude na letiskách, na východnom Slovensku na priechodoch Čierna nad Tisou a Vyšné Nemecké.
Štátna veterinárna správa bude rokovať so 40 farmármi, ktorí majú otvorené chovy, o tom, aby nebrali na ľahkú váhu marcovú a aprílovú migráciu voľne žijúcich vtákov. Veterinári budú pokračovať v kontrolách chovov, ktoré rozšíria o päť rôznych testov pri každom druhu vtáctva.
Rezort pôdohospodárstva pripraví písomnú informáciu pre drobnochovateľov, ako majú postupovať pri ošetrovaní domácej hydiny, a na ktoré príznaky pri vtáctve si majú dávať pozor.
Príznaky ochorenia sa pri voľne žijúcom vtáctve začínajú predovšetkým stratou plachosti, v domácich chovoch sa prejavujú znížením príjmu krmiva, stratou plachosti, našuchoreným perím, kýchaním, výtokom tekutín z nosnej dutiny. Posledným štádiom ochorenia hydiny na vtáčiu chrípku je hnačka.
Naposledy sa vtáčia chrípka rozšírila v Turecku, kde sa ňou od hydiny nakazili aj ľudia. Úmrtnosť na túto nákazu v Turecku je 20 %, kým v Ázii bola 50-percentná. Podľa epidemiológov to znamená, že Turecko robí proti rozšíreniu nákazy dôrazné opatrenia.
Čo robiť v prípade pandémie vtáčej chrípky určuje pandemický plán. Ten si podľa vzoru Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskej komisie vypracovala každá krajina únie. Plány krajín by preto mali byť podobné. Tento rok náš pandemický plán prekontrolujú európski experti.
(sita, dro)
Európski experti: Riziko nie je väčšie
Pre vtáčiu chrípku sa minulý týždeň v Luxemburgu zišli európski epidemiológovia. Slovensko tam zastupovala šéfka sekcie epidemiológie v Úrade verejného zdravotníctva Eva Máderová. Na stretnutí vystúpili tureckí odborníci, ktorí informovali o situácii v oblastiach postihnutých nákazou.
Experti sa dohodli, že ochorenie ľudí na vtáčiu chrípku v Turecku spôsobil kontakt ľudí s nakazenými vtákmi. Nebol zaznamenaný žiadny prípad medziľudského prenosu. Krajiny, ktoré susedia s Tureckom, doteraz nezaznamenali ochorenie hydiny na vtáčiu chrípku.
Riziko vtáčej chrípky pre ľudí sa podľa epidemiológov zatiaľ nezvýšilo. Svetová zdravotnícka organizácia nechala prvý stupeň pandemického stavu pohotovosti, tak ako to bolo pred udalosťami v Turecku. Prvoradou úlohou pri ochrane zdravia zvierat a ľudí je rýchle obmedzenie vírusu medzi hydinou a inými chovanými vtákmi.
Členské štáty budú zlepšovať výmenu informácií o epidemiologickej situácii a o opatreniach, spolupracovať aj v oblasti krízového manažmentu, týka sa to aj spolupráce vo vytváraní zásob antivirotík. (dro)