Rusko dokázalo obrátiť trend z minulých rokov a zastaviť odliv domáceho kapitálu. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AP |
dové pôžičky, ktoré ruské štátne spoločnosti získali na medzinárodných finančných trhoch, napísal denník Izvestija.
Potvrdzujú to aj údaje ruskej centrálnej banky, podľa ktorých zo 77 miliárd dolárov zahraničného súkromného kapitálu vnesených vlani do ruskej ekonomiky, bola len pätina priamych investícií. Viac než polovicu, okolo 39 miliárd dolárov, tvoria pôžičky, ktoré si vzali ruské spoločnosti. Medzi nimi dominujú korporácie kontrolované štátom ako Gazprom, Rosneft, Svokomflot, ruské železnice, Transneft a Alrosa. Tie spoločne získali 28 miliárd dolárov, teda 70 percent všetkých pôžičiek zo zahraničia. K nim treba prirátať pôžičky, ktoré získali v cudzine ruské banky, pretože aj od nich si veľké štátne firmy vlani požičiavali.
Ministerstvo financií už začína byť nárastom zahraničného dlhu ruských firiem znepokojené. Minister Alexander Kudrin vyhlásil, že by bolo dobré obmedziť úverovanie zo zahraničia a radšej si požičiavať na domácom trhu.
Ruských ekonómov takýto vývoj trochu zaskočil. Podľa vysoko postaveného úradníka ruskej centrálnej banky, ktorého cituje denník Izvestija, je ešte skoro hovoriť, že sa situácia v ruskej ekonomike zlomila. "Nastali zmeny vlastníckych pomerov, tým že sa vykupovali menšie firmy, no za cenu privedenia zahraničného kapitálu. Zmena rovnováhy prišla, pretože nákupy sa robili prostredníctvom vnútorných účtov, ale peniaze sem tiekli cez hranice," vysvetlil.
Niektorí experti však podľa denníka Izvestija myslia, že hlavným dôvodom prítoku zahraničných peňazí je to, že Rusko je pre cudzích investorov zaujímavé. Výnosy z investovania v Rusku sú vraj zatiaľ relatívne vysoké a vlastníci kapitálu sa už údajne prestali obávať, že by mohli skončiť podobne ako bývalý vlastník ropnej firmy Jukos Michail Chodorkovskij, ktorý je teraz vo väzení. (čtk)