
Indickí hinduisti rabujú moslimské obchody. FOTO - REUTERS
„Horí v nás oheň, naša krv vzkypela,“ hovorí Mangal Behnová, hinduistická obyvateľka mesta Daripur. Jej sugestívna otázka, čo zlé urobili deti, ktoré zhoreli v stredu vo vlaku zapálenom moslimami, naznačuje hrozbu, pred ktorou stojí indický zväzový štát Gudžarát. Náboženská vojna. „Je v nás sopka plná zloby,“ povedala Mangal pre Reuters.
Po tom, ako vo vlaku zhorelo 58 hinduistov, sa rozzúrený dav v západoindickom Ahmadabáde pustil do rabovania obchodov a podpaľovania moslimských domácností. V plameňoch pritom zomrelo 18 ľudí, ale obetí môže byť aj o 20 viac. Polícia zastrelila troch hinduistov, ktorí oheň zakladali.
V pohotovosti je už armáda. Rozzúrený dav neďaleko mesta Gódhra, kde zaútočili na vlak, podpálil mešitu. Inde zabili vodiča rikše a nákladného auta.
Pomsta sa stáva jediným jazykom, ktorým sa dorozumievajú moslimovia aj hinduisti v západnej Indii. „Vyberajú si obchody, ktoré patria moslimom,“ potvrdil počínanie tisícok rozzúrených hinduistov v Ahmadabáde miestny policajt. Napriek použitiu slzotvorného plynu a gumových projektilov nedokázali na najhorúcejších miestach zamedziť sektárske násilie.
Náboženská, jazyková, národnostná a politická roztrieštenosť je indickou tradíciou. India vznikla po odchode britských kolonialistov na náboženskom princípe spoločne s moslimským Pakistanom. Delenie bolo krvavými masakrami - zahynulo pri ňom pol milióna ľudí, desať miliónov muselo opustiť svoje domovy. Toto dedičstvo v Indii z času na čas ožíva.
Úrady zatiaľ tvrdia, že situáciu v Gudžaráte majú pod kontrolou. Bezpečnostné jednotky je vidieť v celej krajine vrátane hlavného mesta Dillí. V meste Haidabarád napríklad patrolovalo namiesto zvyčajných 1250 asi 5-tisíc policajtov.
Moslimom úrady odporúčajú neopúšťať domácnosti a nepoužívať ich typické oblečenie. Zákaz vychádzania platí v ďalších štyroch mestách, v ktorých sú výrazne zastúpené obe náboženské skupiny.
Vláda v Dillí sa snaží nábožensky motivované násilie čo najskôr uhasiť. Premiér Atal Bihárí Vádžpejí zrušil cestu do Austrálie a snaží sa upokojiť situáciu. Vládna BJP však vychádza z rovnakých koreňov ako radikálni hinduisti, ktorí sa vracali v nešťastnom vlaku z Ajódhji. Radikáli chcú postaviť v Ajódhji hinduistický chrám na mieste, kde pred desiatimi rokmi zničili moslimskú mešitu. Vláda sa im v tom snaží zabrániť. Ajódhja je spoločne s Kašmírom najexplozívnejšou indickou politickou otázkou.
(mch)