* Do prezidentských volieb zostávajú necelé dva týždne, ako ste na tom?
Všetky nezávislé prieskumy verejnej mienky dlhodobo hovoria v náš prospech. Volebné duo Mugabe-Tsvangirai nie je vecou osobnej, kmeňovej či straníckej preferencie, ale vecou budúcnosti našej krajiny. Podstatné je, že väčšina ľudí má o nej úplne inú predstavu ako Mugabe. Preto vyhráme.
* Mugabe takúto možnosť nepripúšťa.
Mugabe na svoje víťazstvo stavil všetko. Nikto, možno ani on sám, si dnes nevie predstaviť, ako sa vyrovná s volebným fiaskom. Mám silný pocit, že v Zimbabwe nezostane. V krajinách ako Líbya, má stále priateľov.
* Čo môže čakať, ak by tu zostal? Chcete ho trestne stíhať? Politicky motivované násilie si v Zimbabwe vyžiadalo stovky obetí, situácia v hospodárstve je katastrofálna. Navyše je tu masaker z provincie Matabeleland, za ktorý Mugabe začiatkom osemdesiatych rokov niesol plnú zodpovednosť.
To bude záležitosť civilných súdov.
* Čo sa stane so znárodnenou belošskou pôdou, ak vyhráte?
O budúcnosti komerčných (rozumej bielych) fariem rokujeme s najpovolanejšími, teda s farmármi. Im okrem formálneho ospravedlnenia dlžíme kompenzáciu. Na tú však v súčasnej situácii nemáme, a preto o pomoc požiadame Veľkú Britániu. Taký bol aj pôvodný plán redistribúcie pôdy z osemdesiatych rokov.
* Aký máte vzťah k Veľkej Británii? Je úplným opakom vzťahu, aký má k bývalým kolonizátorom Mugabe, alebo máte k Londýnu aj nejaké výhrady?
S Britániou máme spoločnú minulosť. Mojou najväčšou výhradou bola vždy pomalosť, s akou Briti rokovali so Zimbabwe. To však môžeme interpretovať ako opatrnosť, pretože vždy rokovali len s Mugabem.
* Na záver nepríjemná hypotéza. Ak predsa len prehráte, máte v úmysle zmobilizovať vašich prívržencov do štrajkovej alebo protestnej kampane? Zmerali by ste si sily so súčasným režimom v ozbrojenom konflikte?
Verím, že k tomu, čo opisujete, nikdy nedôjde. Ak v Zimbabwe predsa vypukne občianska vojna, my sme ju nezačali.
Autor: Roman Lipták, Harare, Zimbabwe pre SME