
Stúpenci bývalého prezidenta Roberta Mugabeho na predvolebnom zhromaždení v Zimbabwe.
FOTO - REUTERS
Opozičný prezidentský kandidát Morgan Tsvangirai na nej s neznámym belochom plánuje atentát na úradujúceho prezidenta Roberta Mugabeho.
„Budete schopní zaručiť hladký prechod k pluralitnej demokracii?“ pýta sa beloch. „Samozrejme,“ odpovedá Tsvangirai hlasom, ktorý mu očividne nepatrí, „hneď ako sa nám podarí fyzicky odstrániť Mugabeho“.
Neznámy muž si s Tsvangiraim vzápätí vymení miesto. Čas v pravom dolnom rohu obrazovky sa z 9:45 záhadne vráti k 9:25. Dvojica po krátkej poruche diskutuje o budúcnosti Zimbabwe bez Mugabeho.
Nahrávku, ktorú údajne zachytila hotelová kamera, odvysielala austrálska televízia. Schôdzku podľa nej zorganizovala kanadská konzultačná firma Dickens & Madson.
Beloch z videonahrávky sa neskôr v austrálskej televízii predstavil ako Ari Ben-Menaše, šéf Dickens & Madson a bývalý agent izraelskej tajnej služby Mossad.
Izraelský denník Jerusalem Post ho „pre spresnenie“ označil za „notorického klamára,“ ktorý v minulosti čelil obvineniam z pašovania amerických zbraní do Iránu a diskreditácie britského mediálneho magnáta Roberta Maxwella.
„Bol som šokovaný,“ vyhlásil Ben-Menaše, „keď ma Tsvangirai požiadal o pomoc pri plánovaní atentátu na Roberta Mugabeho. O našom stretnutí som informoval prezidenta a vládu Zimbabwe.“
„Celá nahrávka je zmanipulovaná,“ povedal Tsvangirai. Opozičný prezidentský kandidát ďalej pripustil, že s Ben-Menašem sa stretol „niekedy v decembri“.
Stretnutie sa vraj týkalo lobistických akcií v severnej Amerike. „Keď (Ben-Menaše) spomenul atentát na Mugabeho, ihneď som opustil miestnosť,“ tvrdí Tsvangirai.
Experti, ktorí video analyzovali, dávajú za pravdu Tsvangiraimu. „Nahrávka prešla toľkými fázami manipulácie, že je takmer nemožné zistiť, čo pôvodne obsahovala,“ píše sa vo vyhlásení mimovládnej organizácie Media Monitoring Project of Zimbabwe.
Západné médiá sa zhodujú v názore, že nahrávka má Mugabeho režimu poslúžiť ako zámienka na odstavenie Tsvangiraiho z prezidentskej kandidátky. Za vlastizradu, ako Tsvangiraiho údajný zločin klasifikujú úrady, v Zimbabwe hrozí trest smrti. (rom)