V Senáte, kde majú demokrati väčšinu jedného hlasu, sa na čelo nesúhlasných hlasov postavil mimoriadne vážený Robert Byrd. „Ak očakávame, že zabijeme každého teroristu na svete, je možné, že to budeme robiť až do súdneho dňa. Ale ako dlho si to môžeme dovoliť?“ pýtal sa 83-ročný senátor. „Išli sme do Afganistanu, aby sme na teroristov poľovali. Nielenže nevieme, kde sa Usáma bin Ládin nachádza, ale nevieme ani, či je živý, alebo mŕtvy. Rovnako nevieme, kde sa ukrýva mulláh Muhammad Umar. Kedy budeme vedieť, že sme zvíťazili?“ Obáva sa najmä toho, že vláda nemá vypracovanú stratégiu odchodu z Afganistanu.
Vplyvní demokrati majú výhrady k návrhu nového zbrojného rozpočtu, ktorý predložil prezident. Výdavky na obranu majú dosiahnuť sumu okolo 379 miliárd dolárov a prezident pýta ešte ďalších 48 miliárd ako zvláštny doplnok na boj proti terorizmu.
Senátor Byrd bol vraj zdesený, keď si preštudoval dokumenty z Pentagonu. V nich sa odhadujú náklady na vojnu v terajšom finančnom období, ktoré sa uzavrie začiatkom októbra, až na tridsať miliárd dolárov!
Paul Wolfowitz, námestník ministra obrany Donalda Rumsfelda, tvrdí, že ministerstvo sa pokúša šetriť aj v situácii, keď sa vedie vojna a zároveň sa začína veľká modernizácia ozbrojených síl. Na otázku senátorov o určení nejakého časového limitu, kedy by sa vojna mohla skončiť, odpovedal: „Neviem, kedy vyhráme. To je niečo, čo budeme vedieť, až keď teroristi s útokmi prestanú. Ale vieme, že ich je ešte priveľa.“
Kritické hlasy na adresu vlády sa objavovali už skôr. Tentoraz však ide o zatiaľ najtvrdšie slová. Napriek tomu senátori nežiadajú prezidenta, aby s vojnou skončil. Vedia, že prezident má naďalej približne 80-percentnú podporu obyvateľstva. Niektorým pozorovateľom sa však zdá, že demokrati intuitívne cítia, že vojna nemusí v najbližšom čase zaznamenať rozhodný pokrok a bude krajinu oberať o nové finančné zdroje. Predpokladajú, že to môže mať vplyv aj na výsledky jesenných kongresových volieb. Demokrati si chcú udržať prevahu v Senáte a veľmi radi by prevzali kontrolu aj nad snemovňou, kde majú teraz navrch republikáni. Potom by reálne mohli ovplyvňovať kroky vlády.