V krajine rýchlych zmien, v Spojených štátoch amerických, práve v januári prudko narastá počet záujemcov o zamestnanie. V infoservise českého portálu EduCity.cz si napríklad môžete prečítať, že internetový jobserver Monster.com zaznamenal v januári toľko záujemcov o prácu ako za predchádazjúce tri mesiace dokopy a Brian Clapp z konzultačnej spoločnosti Right Management Consultants vidí priamu súvislosť medzi novoročnými predsavzatiami a rozhodnutím ľudí nájsť si nové miesto.
Podľa slovenských personálnoporadenských spoločností sa u nás v tomto období počet záujemcov o prácu nezvyšuje. „Súvisí to zrejme s tým, že u nás sú ľudia opatrnejší a pre zásadné životné kroky sa rozhodujú pomalšie,“ hovorí Marianna Turanová zo spoločnosti Target.
Aj Slováci však už prišli na to, že zmena môže byť osožná. Zamestnanecké prieskumy ukazujú, že najmä mladší sú kvôli lepším pracovným podmienkam alebo zmysluplnejšej práci ochotní hľadať nové pôsobisko. Ak aj vy patríte k tým, ktorí so svojou prácou nie sú spokojní a najradšej by sa zbalili a začali odznova na inom mieste, pouvažujte najprv nad svojimi dôvodmi. Ak chcete meniť len preto, že zle vychádzate s kolegami, alebo sa vám práca nedarí, spokojní nebudete pravdepodobne ani v novom zamestnaní.
„Takzvané prehodnocovanie kariéry často prekrýva iné dôvody,“ hovorí riaditeľ poradenskej skupiny Appel Group Ľubomír Dranga. „Ľudia tvrdia, že chcú odísť z nejakej firmy, pretože sa tam nemôžu rozvíjať, ale môžu tým jednoducho zakrývať fakt, že neboli úspešní. Niektorí hovoria, že sa nesplnili ich ambície len preto, že sa to niekde dočítali a majú pocit, že to vyzerá dobre. Takéto tvrdenie kandidátov však vždy veľmi starostlivo skúmame.“ Podľa Ľubomíra Drangu hovorí pravdu len približne polovica „prehodnocovačov“.
Rozlíšiť „zrno od pliev“ pomáhajú odborníkom napríklad referencie. „Od všetkých kandidátov žiadame kontakty na nadriadených a overujeme si, ako to s dôvodmi pre odchod skutočne bolo,“ hovorí Ľubomír Dranga a tvrdí, že sa kandidáti nemusia báť toho, že by ich niekto mohol zámerne poškodiť. „Každý si predsa môže zvoliť človeka, ktorý sa o ňom bude vyjadrovať v priaznivom svetle. Okrem toho, ak sa nám zdajú referencie nedostatočné alebo neobjektívne, zistíme si aj názor ľudí v predchádzajúcom zamestnaní. Schopný človek, určite v niektorom z vedúcich pracovníkov zanechal dobrý dojem, ale rovnako si budú pamätať aj na konfliktného zamestnanca, ktorý nezvládal svoje úlohy.“ (gal)