To však neznamená, že koalícia neuvažuje o tom, že niektorých ministrov odvolá sama.
"Mali sme informácie, že by premiér mohol pustiť ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca," povedal včera jeden z vysokopostavených členov koalície. Hneď podotkol, že premiér chce zatiaľ všetkých svojich ministrov podržať.
Pod tlakom sa ocitol aj minister kultúry František Tóth, ktorého odvolanie žiada okolo 140 signatárov výzvy z radov umelcov.
Koordinátor výzvy Anton Popovič pripúšťa, že "sa nenájde politická vôľa na to, aby bol pán Tóth odvolaný".
Kým Tóth čelí kritike umeleckej obce, ktorá ho považuje za nekompetentného, Zajacovu reformu zdravotníctva odmieta okrem opozície podľa prieskumov aj výrazná väčšina verejnosti.
Opozičný Smer, ktorý Zajacovo odvolanie navrhuje, začal zrejme aj preto politicky spájať Zajaca s premiérom Mikulášom Dzurindom, ktorého označuje za ministrovho "krstného otca".
Podľa poslanca SDKÚ Tomáša Galbavého táto snaha Smeru nestojí za komentár. Na výmenu ministrov má podľa Galbavého koalícia vlastné mechanizmy a nepotrebuje na to opozíciu. Aj poslanec SMK Gyula Bárdos povedal, že keď "cítime, že treba urobiť zmenu, musí si ju urobiť koalícia".
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova by odvolanie člena vlády opozíciou a nezávislými poslancami bol "úder pre vládu". Keby sa však niektorý minister rozhodol odísť sám, "časť vládnej koalície by sa zrejme nebránila".
Ani predsedníčka opozičného SF Zuzana Martináková neverí, že sa podarí niektorého ministra odvolať, ale pripúšťa, že premiér môže pred voľbami stiahnuť niektorých nepopulárnych členov vlády sám.
Opozícia má štyroch ministrov rozdelených takto: Smer chce odvolať Rudolfa Zajaca, HZDS Františka Tótha, SF Pavla Prokopoviča a KSS Martina Fronca.
Autor: sp, knm