Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin v Kremli. FOTO - SITA/AP |
Prvá návšteva nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v Moskve, ktorá trvala o hodinu viac, než sa pôvodne plánovalo, podľa pozorovateľov ukončila obdobie "rusko-nemeckého chlapského kamarátstva" a začala éru triezveho partnerstva.
Potom, čo sa skončila vláda kancelára Gerharda Schrödera, ktorý bol osobným priateľom ruského prezidenta Vladimira Putina, očakávalo sa ochladenie medzi oboma krajinami. Novinári pred cestou Merkelovej do Moskvy predpovedali, že Kremeľ bude negatívne hodnotiť jej plánovanú schôdzku s predstaviteľmi občianskych organizácií, ktoré predstavujú de facto ruskú politickú opozíciu. Okrem toho Merkelová spomenula i tému Putinovi krajne nepríjemnú - vojnový konflikt v Čečensku i obmedzenie slobody slova.
Merkelová pochádza z NDR, zažila na vlastnej koži komunistický režim a na rozdiel od ruského lídra neľutuje, že komunistická ríša zanikla.
Má kritický postoj k novému zákonu o neziskových organizáciách, ktorý má Putin teraz podpísať. Včera jej Putin verejne na tlačovej konferencii sľúbil, že k žiadnemu "útlaku" nedôjde.
Z čias Schrödera nebol ruský prezident na takéto "politické výstrelky" vôbec zvyknutý. Napriek tomu Merkelovú privítal srdečne a zo začiatku s ňou hovoril po nemecky. Merkelová odvetila, že i dnes by si trúfla vyhrať jazykovú olympiádu z ruštiny, ako sa jej to podarilo v roku 1968, keď po prvýkrát vlakom Družby navštívila Sovietsky zväz.
Po skončení rozhovorov sa Putin snažil zľahčiť kritiku Merkelovej a vyhlásil, že ani na Západe nie je všetko perfektné v oblasti ľudských práv. Obaja vodcovia boli zjavne oslnení búrlivým rozvojom ekonomických vzťahov. Podľa Putina dosiahol obrat tovaru v roku 2005 rekordných 32 miliárd dolárov, na čo Merkelová odpovedala: "Z rozvoja našej spolupráce sa mi tají dych."
Ešte užšie spojenectvo bude znamenať stavba nového Severoeurópskeho plynovodu, ktorú riadi práve Schröder. Merkelová však vyhlásila, že je proti príliš veľkej energetickej závislosti Nemecka od Ruska.
Najviac pozornosti pri rozhovoroch sa dostalo Iránu a jeho jadrovému programu. Obaja vodcovia sú znepokojení poslednými vyhláseniami Teheránu, ktorý včera opäť potvrdil, že ak bude problém odovzdaný Bezpečnostnej rade OSN, jednostranne obnoví proces obohacovania uránu. "Treba v tejto oblasti postupovať veľmi opatrne," vyhlásil Putin.
Potvrdil však, že vo vzťahu k Teheránu Moskva hodlá i naďalej úzko spolupracovať s americkými a európskymi partnermi a že šanca na kompromis nie je ešte zmarená. Podľa prezidenta Irán stále uvažuje o ruskej ponuke obohacovať svoj urán na ruskom území a včera pokračovali rusko-iránske rozhovory o tomto riešení na nižšej diplomatickej úrovni.