ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Akcionári vymenili člena predstavenstva, ale aj troch členov dozornej rady, ktorých do funkcií vymenoval bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko. Patrí k nim exšéf Slovenských elektrární Rudolf Kvetán, Nikolaj Ponevský a aj predseda dozornej rady Peter Baláž. Potvrdila to hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Novým členom dozornej rady sa okrem iných stal nominant súčasného ministra hospodárstva Jirka Malchárka, advokát Juraj Krišťák.
Spojitosť s predajom teplární?
Zároveň so zmenami v SPP však vrcholia aj prípravy na privatizáciu všetkých šiestich slovenských teplární v Bratislave, Trnave, Martine, Košiciach, Zvolene aj Žiline. Podľa agentúry SITA o privatizáciu týchto teplární prejavili záujem ako SPP, tak investičná skupina Penta.
Podľa viacerých zdrojov nový člen Dozornej rady SPP Juraj Krišťák v minulosti priamo či nepriamo spolupracoval s Pentou. Mal radiť pri analýze zdravotníckych zariadení, o ktoré má Penta záujem. Penta to popiera.
"Pán Juraj Krišťák nikdy nepracoval pre nás ani externe a ani interne. Prieskumy a analýzy nemocníc a iných zdravotníckych zariadení si realizujeme sami prostredníctvom nášho analytického oddelenia, predtým prostredníctvom našej analytickej spoločnosti P67 Value," povedala hovorkyňa Penty Andrea Straková.
Agentúra P67 Value už neexistuje. Na telefónnom čísle jedného z jej bývalých analytikov pracovník Penty SME potvrdil, že Krišťáka kolektív pozná. Straková zasa tvrdí, že "pracovníci Penty tohto človeka nepoznajú a nespolupracoval s nami".
Samotný Krišťák pre SME povedal, že so skupinou Penta nikdy nemal pracovnoprávny vzťah. "Som advokát a o svojich klientoch nemôžem podľa zákona o advokácii hovoriť." Dávnejšie síce priznal, že informácie o zdravotníckych zariadeniach zisťoval pre klienta, ktorého meno nesmie zverejniť, ale vylúčil, že ide o Pentu.
Krišťák sa nedávno na ministerstve hospodárstva zúčastnil aj na súťaži o post poradcu ministra Malchárka.
Len podozrenia
Odvolaný predseda Dozornej rady SPP Peter Baláž si myslí, že spojenie Penty a SPP smeruje ku zosúladeniu postupu konkurentov, ktorí sa budú uchádzať o teplárne. "Tak ako každá privatizácia bude aj táto záležať na tom, aké budú mať jednotliví uchádzači informácie. Myslím tým aj informácie nad rámec hĺbkovej analýzy due dilligence, na ktorú už uchádzačov o teplárne vyzval aj Fond národného majetku. Myslím, že ide o podobný prechmat, ako keď boli prepojení dvaja uchádzači o letiská v Bratislave a Košiciach," povedal.
Narážal tým na údajné prepojenie víťazného konzorcia TwoOne, v ktorom je aj Penta, a ďalšieho účastníka tendra o letiská Vinci Concessions. Ten zo súťaže po zverejnení tohto prepojenia bez komentára odstúpil.
"Takéto prepojenie je veľmi ťažko dokázateľné," komentuje prezidentka Transparency International Slovensko Emília Sičáková-Beblavá. Dodala, že je pravdepodobné, že ak by malo dôjsť ku koordinácii postupu, mohli to účastníci privatizácie urobiť aj nenápadnejšie. "Skôr je zaujímavé, podľa akého kľúča pán minister Malchárek nominoval členov orgánov SPP, či robil výberové konanie a či rozhodla odbornosť," povedala.
Autor: Juraj Danielis