Slovenská Nadácia Pontis má dokonca podozrenie, že ich aktivity sleduje aj priamo na území Slovenska.
Viacerí ľudia zo slovenských mimovládok v poslednom čase nedostali víza do Bielorusku, kde sa mali stretnúť s tamojšími aktivistami. Vízum nedostal v decembri ani Martin Bútora z Inštitútu pre verejné otázky. Zamietli ho "bez vysvetlenia", hovorí Bútora.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga povedal, že tento prípad "považujeme za ďalšiu z foriem snáh o izoláciu bieloruského obyvateľstva pred kontaktmi so zahraničnými partnermi".
Ešte vážnejšie problémy s bieloruským režimom má Pontis, ktorý v Bielorusku od roku 2000 spolupracuje s tamojšími mimovládkami, v poslednom čase na odborných analýzach určených európskym predstaviteľom v Bruseli. Spravidla do Bieloruska nedostávajú víza.
Balázs Jarábik z Pontisu prišiel pred rokom o laptop, ktorý mu zhabali na hraniciach Bieloruska s Litvou. O pár mesiacov neskôr odvysielala bieloruská televízia o Jarábikovi sériu dokumentov, v ktorých ho obvinili, že prostredníctvom neho Američania posúvajú finančnú pomoc bieloruskej opozícii. Zhabaný počítač mu dodnes nevrátili. Konfiškovanie počítačov mimovládkam a občianskym aktivistom v Bielorusku sa odvtedy stalo bežným.
Veľvyslanec Bieloruska Valery Voronetsky na otázky SME o prípade víz pre Bútoru a Jarábikovho počítača odpovedal: "V danej situácii, ani ja, ani vy nie sme schopní telefonicky získať oficiálne stanovisko."
Ľudia z Pontisu majú obavy, že pre svoje aktivity v Bielorusku sa o nich tamojší režim zaujíma už aj na území Slovenska. Zamestnanci nadácie minulý týždeň zaznamenali krádež a pokus o vlámanie. Informovali o tom políciu.
"Máme indície, že naši občianski aktivisti, ktorí sú v kontakte s ľuďmi z Bieloruska, sa stávajú predmetom útokov a zastrašovania na našom území," povedal programový riaditeľ nadácie Pontis Milan Nič.
Bútora považuje útoky na zamestnancov za mimoriadne vážne incidenty. "Napriek tomu, že sa to ťažko dokazuje, akoby to nasvedčovalo tomu, že tu pôsobia agenti bieloruskej tajnej služby KGB v súčinnosti s ktovieakými inými tajnými službami."
SIS odmietla podozrenia komentovať. "O aktivitách SIS nehovoríme," povedal jej hovorca Vladimír Šimko.
Problém s Bieloruskom majú aj v Česku. Vycestovať do Bieloruska sa minulý týždeň nepodarilo českým senátorom Jaroslavovi Štětinovi a Karlovi Schwarzenbergovi. Tiež nedostali víza.
Nedávno zasa bieloruský minister školstva zakázal študentom bohemistiky vycestovať do Prahy.
MIREK TÓDA