Aj prehrávať možno s noblesou, Monti to dokázal

Taliani romantiku zbožňujú. Aj šport, ktorý ju má v posudku. Ale väčšina z nich si vtedy o svojom krajanovi myslela, že sa zbláznil.

FOTO

Taliani romantiku zbožňujú. Aj šport, ktorý ju má v posudku. Ale väčšina z nich si vtedy o svojom krajanovi myslela, že sa zbláznil.

Tento príbeh má už vyše štyridsať rokov, odohral sa ešte počas prvej z dvoch innsbruckých olympiád a je takmer zabudnutý. Keby bol jeho hrdina súperov obalamutil, spomínal by sa dodnes. Azda až tak často ako Maradona a jeho "božia ruka". Ale Eugenio Monti ruku nezneužil. On ruku podal.

Keď dolietal na svahoch, sadol do bobu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým prevetrával lyžiarske svahy, prezývali ho Lietajúci ryšavec. Nevysoký horal, ktorému Dolomity hľadeli do kolísky, bol veľkou talianskou zjazdárskou nádejou. O osem rokov staršieho Zena Cola bil ako žito. Keď sa v päťdesiatom druhom Coló ako tridsiatnik stal prvým a posledným talianskym olympijským šampiónom v zjazde, Monti už nejazdil. Rok pred olympiádou v Osle si potrhal väzivá v oboch kolenách tak, že musel lyže odložiť.

SkryťVypnúť reklamu

V Cortine d'Ampezzo, susediacej s jeho rodným Dobbiacom, však mali chýrnu bobovú dráhu. Keď sem o štyri roky zavítala olympiáda, stál Eugenio Monti na štarte ako pilot hneď dvoch bobov. Aj s dvojmiestnym, aj so štvormiestnym získal striebornú medailu.

Štartoval na troch olympiádach (1956, 1964 a 1968) a zaiste by bol aj na štvrtej, keby si v Squaw Valley 1960 nepostavili hlavu namiesto toho, aby postavili dráhu.

V Innsbrucku 1964 túžil striebro pretaviť na zlato. V dvojbobe, v ktorom sedel so Sergiom Siorpaesom, to istý čas naň aj vyzeralo. Čertovsky dobre však jazdili aj Briti Anthony Nash a Robin Dixon. Na Ostrovoch síce nemali (a dodnes nemajú) bobovú dráhu, ale armáda Jej veličenstva, v ktorej slúžili, ich takmer na celú zimu odvelila do švajčiarskeho Sankt Moritzu.

SkryťVypnúť reklamu

Britské zlato s Montiho skrutkou

Aj po tretích jazdách bolo ešte všetko otvorené. Pred štvrtou nastal vzruch. Briti zistili, že zlomili jednu z dvoch skrutiek na zadnej náprave. Bez nej mohli tak na cintorín, ale určite nie na stupeň víťazov. A taká to bola šanca! zalamovali rukami nad bobom, ktorý pred nimi odovzdane ležal dolu bruchom.

"Odkáž Angličanom, že keď odjazdíme, dáme im svoju skrutku," povedal Monti svojmu servismanovi cestou na štart. Ten si myslel, že žartuje.

Eugenia však počas záverečnej jazdy nápad neprešiel. Len čo za cieľom zabrzdil kolos, nakázal: Odskrutkujte to a zaneste hore.

Angličania neverili vlastným očiam. Vzápätí napochytro priskrutkovali zadné nože a už sa spúšťali dolu toboganom.

Bola to diabolská jazda. Nasha a Dixona ako keby poháňala povinnosť rýchlo vrátiť to, čo im bolo nezištne požičané.

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy predtým ani potom už anglickí bobisti na olympiáde zlato nevyhrali. Na jeden taliansky bob zvýšilo striebro a na Montiho dvojku dokonca len bronz.

Vzápätí sa vôkol pilota zhrčil roj novinárskych ôs. Pichali: Čo vám to napadlo darovať súperom víťazstvo a okradnúť oň seba aj krajanov?!

Malý Talian s veľkým srdcom, ktorému sa priečilo priskrutkovať si úspech za každú cenu, bol z hĺbky duše presvedčený, že sú na omyle: "Nash nevyhral preto, že som mu dal skrutku. Vyhral preto, že dosiahol najlepší čas."

Druhé gesto, druhý bronz

Americký plavec John Naber, hviezda montrealskej olympiády 1976, si myslí, že mnoho športových fanúšikov nevidí do hĺbky športovcovej duše. "Ozajstný športovec si najviac cení víťazstvá nad súperom, ktorý má práve svoj najlepší deň, nie keď je zranený alebo ho diskvalifikujú," pripomína.

SkryťVypnúť reklamu

Montiho innsbrucký príbeh sa ešte nekončí. Súťaž štvorsedadlových bobov, ktorá prišla na rad o pár dní, vyhrali Kanaďania. Na internetových stránkach tejto krajiny možno nájsť jeho ešte menej známy druhý diel.

Kanadský štvorbob, absolútny outsider, šokoval talianskych a rakúskych favoritov v prvej jazde dráhovým rekordom a polsekundovým náskokom. Do poslednej zákruty však vletel v takej rýchlosti, že nárazom do bočnej steny sa ohla os saníc a posádke hrozila diskvalifikácia. Kanaďania priznávajú, že ich elitný štvorbob zachránili Montiho mechanici, ktorí za štvrťhodinu, ktorá ostávala do štartu, dali stroj zázračne dokopy.

Happyend je rovnaký: Kanaďania získali zlato, Montiovci zasa len bronz.

Niektoré príbehy vyznievajú rozprávkovo, ba až sentimentálne. Tento patrí medzi ne.

SkryťVypnúť reklamu

Žeby preto ostával tuchnúť v zásuvke?

Ale o čo menej rozprávkovo pôsobí petržalský zvrat pohárového futbalového duelu v Porte z 0:2 na 3:2?

Olympijské primáty v štyridsiatke

Šport sú aj prehry. Netešia, ale nie všetky musia mrzieť. Prehrať sa dá aj s noblesou.

"Nemusím vždy vyhrať, ale musím zo seba dostať to, čo je vo mne," vravela prvá dáma innsbruckej olympiády 1964, štvornásobná šampiónka Lídija Skoblikovová, prezývaná Uralský blesk.

Mimochodom, aj Monti sa dočkal olympijského primátu. Dokonca hneď dvoch. O štyri roky na grenoblianskej zimnej olympiáde 1968.

V tej chvíli bol už štyridsiatnik. A bol už aj laureát Medzinárodnej ceny fair play UNESCO, vôbec prvý, ktorému ju udelili. Ba ako prvý športovec v histórii dostal aj medailu Pierra de Coubertina.

SkryťVypnúť reklamu

Za konkrétny čin na olympiáde ju dodnes okrem Montiho má len kanadský jachtár Lawrence Lemieux, ktorý na soulskej olympiáde 1988 uprednostnil zachraňovanie zraneného a topiaceho sa singapurského súpera pred šancou na striebornú medailu (napokon skončil až dvadsiaty prvý).

Po nich ešte predvlani v Aténach brazílsky maratónec Vanderlei de Lima, ale ten ju dostal ako bolestné za napadnutie vyšinutým divákom.

Innsbruck 1964 vo faktoch

Účasť: 1091 športovcov (199 žien) z 36 krajín

Športy: 7 (plus ukážkovo curling)

Disciplíny: 34

Najúspešnejšia krajina: ZSSR 11 - 8 - 6

Najúspešnejší jednotlivec: Lídija Skoblikovová (ZSSR) 4 zlaté

Diváci: 1 073 000

Otvorenie: prezident Adolf Schärf

Sľub: bobista Paul Aste

Oheň: bežec na lyžiach Josef Rieder

SkryťVypnúť reklamu

Perličky z análov

Tragickou predohrou ZOH boli dva smrteľné úrazy: v tréningoch sa na olympijských športoviskách krátko pred otvorením zabil austrálsky zjazdár Ross Milne a britský sánkar poľského pôvodu Kay Skrzypecky. Sánkovanie malo olympijskú premiéru.

Prvý raz vyše tisíc športovcov: organizátori uviedli prelomový údaj aj o počte divákov (vyše milión), no niektorí historici ho spochybňujú. Nespochybniteľný bol pokrok vo výpočtovej technike (IBM), do ktorej organizátori vložili dva zo 48 miliónov amerických dolárov.

Zlaté sestry, to tu ešte nebolo: slalom vyhrala ani nie 20-ročná Francúzka Christine Goitschelová pred svojou, ešte o rok mladšou sestrou Marielle a v obrovskom slalome si poradie vymenili.

Dva primáty fínskeho colníka Eera Mäntyrantu: prvé bežecké individuálne double (15 a 30 km) po 40 rokoch (Nór Thorleif Haug v Chamonix 1924 vyhral 18 a 50 km).

SkryťVypnúť reklamu

Premiérový hetrik bežkyne: všetky tri ženské disciplíny v behu na lyžiach vyhrala sovietska reprezentantka Klavdija Bojarskichová.

Hokejisti Kanady prvý raz bez medailí: pri rovnakom počte bodov troch tímov za víťaznou zbornou ZSSR skončilo zásluhou skóre druhé Švédsko, tretie Československo (v tíme boli aj traja Slováci: brankár Dzurilla, obranca Gregor a útočník Golonka) a Kanada až štvrtá.

Hviezda IX. ZOH: Lídija Skoblikovová (ZSSR)

Od vlani je sedemdesiatnička, ale dodnes ju nikto neprekonal. Šesť olympijských zlatých, ako Lídija zvaná "uralský blesk", dosiaľ nikto na dlhých nožoch nezískal. Zažiarila už v premiére ženského rýchlokorčuľovania v Squaw Valley 1960, kde vyhrala na 1500 a 3000 m. "Je to mimoriadny talent," tvrdil o nej jej tréner Boris Kočkin. O štyri roky v Innsbrucku už ako manželka Aleksandra Polozkova, s ktorým sa stretávala na tréningoch, pobrala všetky primáty, aké sa dalo: za štyri dni zvíťazila postupne na 500, 1500, 1000 aj 3000 m. Po návrate domov dostala ako odmenu byt a jednu posteľ. "To bolo rozkoše!" smiala sa s odstupom rokov. Dôsledkom bola materská prestávka a syn Georgij. Ešte raz sa vrátila na olympiádu, ale už to nebolo ono: v Grenobli 1968 skončila na 3000 m šiesta a na polovičnej vzdialenosti jedenásta. "Potom som s ľútosťou pochopila, že každý raz musí končiť," skonštatovala rýchlokorčuliarka storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Dve z troch olympiád Eugenia Montiho: hore na zábere zo striebornej Cortiny d'Ampezzo 1956, vpravo so Sergiom Siorpaesom, partnerom z bronzovej olympiády v Innsbrucku 1964. www. bobclubcortina.com

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu